"Kobieta na krańcu świata": Kanada

Kolejny przystanek w podróży Martyny Wojciechowskiej to Kanada. Tam pozna kobietę o sile i pasji, która przenosi góry. Matricia Bauer mieszka w samym sercu Parku Narodowego Jasper w Górach Skalistych i jest przedstawicielką rdzennej ludności Kri. 

EMISJA ODCINKA: 1 PAŹDZIERNIKA, NIEDZIELA, GODZ. 11:30, TVN I PLAYER.PL

Matricia Bauer w lokalnej społeczności jest znana jako przewodniczka, liderka i artystka, grająca na bębnie w rytmie bicia serca. Matricia, jako przedstawicielka rdzennej ludności Kri, w wieku pięciu lat została odebrana swojej rodzinie w ramach programu rządowego, znanego jako „branka lat 60.”. Za jego sprawą tysiące dzieci ze społeczności rdzennych trafiło do przymusowych adopcji do białych rodzin klasy średniej. Celem była asymilacja z zachodnim społeczeństwem. 

Branka lat 60. była jednym z programów przymusowej kolonizacji rdzennej ludności Kanady. Innym były szkoły z internatem, w których dochodziło do kulturowego ludobójstwa. Do jednej z nich jako trzylatka trafiła Frieda – mentorka Matricii. Frieda udowadnia, że mimo przeżytej krzywdy, możliwe jest znalezienie siły, by odkryć i bronić swojej tożsamości.