TVN Grupa Discovery z 9 nagrodami na World Media Festivals!

TVN Grupa Discovery zdobyła aż 9 nagród podczas 22. edycji Television & Corporate Media Awards na World Media Festivals. Dziennikarze TVN i TVN24 pozostają niedoścignieni w kategorii „News”. W tym roku zdobywczynią aż dwóch wyróżnień, a zarazem zwyciężczynią całej kategorii została Katarzyna Górniak z redakcji „Czarno na białym”. Nagrodzone formaty można obejrzeć w Player.pl i na TVN24 GO.

Wśród nagrodzonych tytułów znajdują się: „Covid-19: Świat w zagrożeniu”, „W cieniu Świetlistego Szlaku” „Neurochirurg”, i „Niech toną”, serial Player Original „Szadź” oraz reportaże „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” i „Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę”.

Dziennikarka TVN24 Katarzyna Górniak z redakcji „Czarno na Białym” otrzymała aż dwa wyróżnienia za reportaż „Tygrysy na granicy”. Jej materiał zdobył tytuł najlepszego programu śledczego, a także został uznany za najlepszą produkcję w całej kategorii newsowej. To już drugi raz z rzędu, kiedy film TVN Grupa Discovery zyskuje pierwszą nagrodę w tej kategorii. W zeszłym roku tytuł ten został przyznany reportażowi Superwizjera „Morderstwo polskiego podróżnika w Meksyku".

Miejsce I – „INTERMEDIA-GLOBE GOLD AWARD”

  • Covid-19: Świat w zagrożeniu”, reż. Jarosław Jabrzyk, Łukasz Ruciński (kategoria „Documentaries: Covid-19 Topics”).
  • Niech toną”, reż. Wojciech Bojanowski (kategoria „Documentaries: Human Rights”)
  • Szadź”, reż. Sławomir Fabicki, Maciej Bochniak, Anna Kazejak  (kategoria „Entertainment: Continuing Series & Serial Programmes”)
  • Tygrysy na granicy”, reż. Katarzyna Górniak  (kategoria „News: Investigative Report")
  • Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę”, reż. Grzegorz Głuszak (kategoria „News: Special”)

 Miejsce II – „INTERMEDIA-GLOBE SILVER AWARD”

  • W cieniu Świetlistego Szlaku”, reż. Małgorzata Łupina (kategoria „Documentaries: Current Affairs”)
  • Neurochirurg”, reż. Magdalena Zagała (kategoria „Documentaries: Medicine”)  
  • Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, reż. Marcin Gutowski (kategoria „News: Documentary”)

World Media Festival to jeden z najważniejszych festiwali w branży medialnej, skierowany do globalnych twórców telewizyjnych i filmowych, reklamowych oraz internetowych. Nagrody przyznawane są za najwyższe standardy produkcyjne, a także najlepsze i najbardziej twórcze rozwiązania m.in. w dziedzinie reklamy, animacji, filmu dokumentalnego, edukacji, rozrywki, komunikacji korporacyjnej i public relations. W tym roku do konkursu spłynęło 811 zgłoszeń z ponad 40 krajów świata.

OPISY NAGRODZONYCH PRODUKCJI:

„Covid-19: Świat w zagrożeniu”
Film dokumentalny zrealizowany w wyjątkowej sytuacji światowego lock-downu spowodowanego pandemią koronawirusa. Reporterzy „Superwizjera” wykorzystując swoje międzynarodowe kontakty dziennikarskie, postanowili pokazać ludzi, których życie w szczególny sposób zmieniła epidemia. Historie przedstawione w filmie pochodzą z Chin, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Ekwadoru i Indii. Autorzy dokumentu dotarli do wielu unikatowych materiałów i zdjęć, niekiedy bardzo drastycznych, pokazujących nieznany do tej pory wymiar pandemii

„Niech toną”
Według statystyk każdego dnia roku, również dzisiaj, na Morzu Śródziemnym życie traci średnio sześć osób, które próbują przedostać się do Europy. Droga prowadząca z Libii na Maltę lub włoską wyspę Lampedusa to wciąż najbardziej niebezpieczny szlak migracyjny świata. Reporter Wojciech Bojanowski przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje akweny morskie i próbuje ratować tych, których czeka niemal pewna śmierć.

„Szadź”
Serial Player Original z Maciejem Stuhrem oraz Aleksandrą Popławską w rolach głównych. To thriller z wątkiem kryminalnym w tle, którego akcja rozgrywa się w Opolu. Maciej Stuhr w roli seryjnego mordercy, prowadzącego podwójne życie, odsłoni przed widzami przerażającą prawdę o tym, że zło może przybierać najmniej oczekiwaną postać. Charyzmatyczny wykładowca - teolog, kochający ojciec dwójki dzieci, który wśród swoich studentek wypatruje kolejnych ofiar. Taki właśnie jest Piotr Wolnicki.

„Tygrysy na granicy”
Na granicy polsko-białoruskiej został zatrzymany nietypowy transport z dziesięcioma tygrysami. Cały kraj obserwował, jak ich stan się pogarsza. Podczas akcji ratunkowej zastanawiano się, skąd zwierzęta pochodziły i dokąd miały trafić. Autorka dokumentu rusza tropem zagrożonego gatunku i ujawnia schematy handlu dzikimi zwierzętami w Europie, które prowadzą aż do Chin.

„Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę”
Remigiusz Korejwo – człowiek, który uwolnił Tomasza Komendę – dotąd pozostawał w cieniu. Niedoszły misjonarz, były pogranicznik i agent Centralnego Biura Śledczego Policji jako jedyny postanowił bliżej przyjrzeć się sprawie miłoszyckiej. Wnioski z prowadzonego śledztwa wstrząsnęły całą Polską. Reportaż o człowieku, który zmienił życie Tomasza Komendy.

„W cieniu Świetlistego Szlaku”
Przez 20 lat Peru było objęte wojną domową. Organizacja terrorystyczna Świetlisty Szlak usiłowała dokonać rewolucji komunistycznej na drodze walki zbrojnej z państwem peruwiańskim. Indianie Ashaninkas, których terytoria znalazły się w strefie działań wojennych, odmówili włączenia się w bratobójcze walki. Wielu mężczyzn zapłaciło za opór śmiercią, inni zostali wcieleni siłą w szeregi terrorystów. Kobiety z koli porywano do obozów w dżungli. Po wyzwoleniu nadal pozostają niewolnikami własnej traumy i nie potrafią przystosować się do nowych warunków. Tkwią w zawieszeniu między dzikością a cywilizacją, poczuciem obcości a koniecznością integracji. Ekipa TVN Style dotarła do wioski osób wyzwolonych, stawiając pytania o naturę wolności i kondycję humanizmu.
 
„Neurochirurg”
Profesor Mirosław Ząbek razem ze swoim zespołem ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie opracował nowatorską terapię leczenia ciężkiej wrodzonej wady metabolizmu, która uniemożliwia rozwój dziecka. Program towarzyszy profesorowi Ząbkowi podczas przeprowadzania skomplikowanych operacji mózgu u pacjentów z tym schorzeniem.

„Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”
Kardynał Stanisław Dziwisz, z jednej strony legendarny osobisty sekretarz i przyjaciel Jana Pawła II, u którego boku spędził kilkadziesiąt lat. Z drugiej, jak mówią rozmówcy „Czarno na białym” - potężny hierarcha, szara eminencja, która potrafi zadbać o – specyficznie rozumiany – interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii. Marcin Gutowski, reporter „Czarno na białym” pokazuje to drugie, nieznane oblicze kardynała.

W serwisie TVN24 GO powstała specjalna kolekcja reportaży nagrodzonych w Hamburgu. Tytuły dostępne są także w Player.pl