TVN - MIĘDZYNARODOWY SUKCES MARTYNY WOJCIECHOWSKIEJ! DOKUMENT “LUDZIE DUCHY"; PRODUKCJI TVN NAGRODZONY „ZŁOTĄ NIMFĄ” NA FESTIWALU W MONTE CARLO!

Dokument „Ludzie Duchy” Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza został nagrodzony podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo. Spośród kilkuset nadesłanych filmów, jury wybrało pięć do głównego konkursu. 18-go czerwca 2015 roku wybrano zwycięzcę. Dokument TVN opowiada historię albinosów z Tanzanii, którzy są zwierzyną łowną dla ludzi wierzących w magiczną moc chorych na bielactwo.

“To niesamowite być tu i odbierać nagrodę, przede wszystkim dlatego, że dzięki temu mam możliwość podjąć niezwykle ważny dla mnie temat w imieniu głównej bohaterki - siedemnastoletniej Kabuli i albinosów z Tanzanii oraz Afryki Wschodniej. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię. Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi. Przez ostatnie 7 lat podróżuję po świecie, zrealizowałam ponad 50 odcinków serii dokumentalnej “Kobieta na krańcu świata”. Poznałam wiele niesamowitych, inspirujących i silnych kobiet, takich jak Kabula i opowiedziałam ich historię. Ale film “Ludzie Duchy” jest wyjątkowy, między innymi z powodu tej nagrody. – mówi Martyna Wojciechowska. „Dziękuję jury za danie mi tej niesamowitej szansy bycia tutaj, stacji TVN za wieloletnie wsparcie moich szalonych podróżniczych pomysłów i całej ekipie TVN z programu “Kobieta na krańcu świata”. Zrobiliśmy naprawdę niesamowity dokument i jestem Wam za to bardzo wdzięczna”.

Film wyreżyserowany przez Martynę Wojciechowską i Marka Kłosowicza podejmuje problem handlu częściami ciał albinosów w Tanzanii. Ekipa wyjechała do Tanzanii w lipcu 2014 roku, aby zrealizować jeden z odcinków programu „Kobieta na krańcu świata” dla telewizji TVN. Po nagraniu podjęto decyzję o realizacji 45-minutowego filmu dokumentalnego. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Tanzanii żyje ok. 300 tys. osób chorych na bielactwo. W kraju tym wierzy się, że albinosi mają magiczną moc, a eliksir przygotowany z części ciała zapewniają szczęście i dobrobyt.

W kategorii „Dokumentów dotyczących spraw bieżących” nominowane były także produkcje telewizyjne z Kataru, Belgii, Szwecji i Hong Kongu.

Więcej informacji na stronie www.tvfestival.com.