"Kobieta na krańcu świata": odc 3 - Ukraina

Wybuchy, uciekający ludzie, strzały, masowe groby, domy i bloki, z których zostały już tylko gruzy… to obrazy z Ukrainy, które od półtora roku obiegają światowe media. Inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku, pełnoskalowa wojna trwa od lutego 2022 roku i pochłonęła życie tysięcy osób, a miliony zmusiła do ucieczki. Jak każdy konflikt zbrojny w historii i ten ma wiele twarzy. W Ukrainie Martyna poznała jego ciche bohaterki: Irynę Dovgan i Natalię Leluch.

EMISJA: 17 WRZEŚNIA, NIEDZIELA, GODZ. 11:30, TVN I PLAYER.PL

Iryna i Natalia to na pozór zwyczajne kobiety. Natalia z zawodu jest lekarką, a Iryna kosmetyczką. Łączy je jednak nieprzeciętna siła, odwaga i pomoc, którą niosą innym.  

Kiedy mówimy o broni wykorzystywanej podczas wojen, najczęściej mamy na myśli karabiny, czołgi, rakiety, ale od zarania dziejów jednym z najpotężniejszych narzędzi walki jest przemoc seksualna, która towarzyszy konfliktom zbrojnym na całym świecie. Kobietom, które jej doświadczyły często zabiera się głos, a ich doświadczenia stają się powodem do wstydu. Szacuje się, że zaledwie ok. 6% kobiet, które doświadczyły gwałtów w czasie wojny, decyduje się o tym mówić. Bohaterki tego odcinka powierzyły swoje niełatwe historie Martynie, żeby przerwać milczenie i żeby świat się dowiedział o dramatach, które dzieją się każdego dnia ​w Ukrainie.