WIOSENNE PROPOZYCJE DISCOVERY HISTORIA

Discovery Historia to stacja, która ma do zaoferowania szeroką bibliotekę programów poruszających zagadnienia historyczne i nie tylko. Kanał skupia się na wydarzeniach minionych czasów jak i tych bardziej współczesnych tematach. Nie zabraknie dokumentów oraz serii, które poprowadzą widza przez świat pełen fascynujących zagadek. Poczynając od „Amerykańskich korzeni”, programu, w którym zwykli ludzie odkrywają związki swej rodziny z ważnymi wydarzeniami z przeszłości, a kończąc na „Krótkiej historii plastiku”, gdzie w sposób dogłębny twórcy dokumentu analizują, co doprowadziło do obecnego kryzysu globalnego związanego z zanieczyszczeniem świata materiałem, jakim jest plastik. 

Nie zabraknie także maratonów tematycznych. Najbliższy maraton, zaplanowany na 11 marca przypomni o wydarzeniach mających miejsce 2 lata temu gdy byliśmy świadkami początku pandemii związanej z COVID–19. Stacja pokaże szereg dokumentów, które emitowane będą od godziny 20:00. 

Kolejne maratony będą emitowane w kwietniu i dotyczyć będą ważnych wydarzeń, które wydarzyły się w przeszłości, właśnie w miesiącu kwietniu. Będzie to m.in.: Śmierć Jana Pawła II, Dzień Pamięci o Holokauście, Rocznica zatonięcia Titanica, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Na tę i wiele innych opowieści zapraszamy do Discovery Historia.

Amerykańskie korzenie 

Premiera: 02.03

To seria, która śledzi zwykłych Amerykanów w podróży do miejsc, w których odkrywają swój osobisty związek z niezwykłymi wydarzeniami. W każdym odcinku prowadząca Alison Stewart daje możliwość bohaterom, dosłownie i w przenośni, kroczyć śladami swoich przodków. Na każdym kroku poznają oni ważne informacje dotyczące udziału ich rodziny w wydarzeniach historycznych, a pod koniec podróży zostaje ujawniony ich słynny przodek.

Łowcy staroci: kultowe projekty 

Premiera: 10.03

Ekspert od antyków Drew Pritchard zdobył światową sławę, kupując i sprzedając rzadkie przedmioty, a jego programy cieszą się ogromną popularnością. To właśnie on, jak nikt inny potrafi znaleźć i docenić wyjątkowe starocie. Natomiast w tej serii Drew dzieli się swoimi ulubionymi projektami i skarbami wszech czasów – od stylowych mebli po kultowe arcydzieła, które zmieniły świat. I nie chodzi tu tylko o używane krzesła czy fajansowe żyrandole. W tej serii prowadzący opowiada także o niezwykłym rowerze BMX, klasycznym modelu walizki Louis Vuitton czy designerskim automacie do gier. W każdym odcinku wybiera kilka przedmiotów, które nie tylko go zachwyciły, ale często miały ogromny wpływ na kulturę i światowy design.

Tonące miasta

Premiera: 18.03  

W każdym odcinku odwiedzimy inne miasto, które w przeszłości zmierzyło się z niszczycielską burzą. Teraz miasta chcą zabezpieczyć się na wypadek podobnej sytuacji w przyszłości. W tej serii inżynierowie i naukowcy ścigają się z czasem, by zbudować system zabezpieczeń, który pomoże ochronić aglomeracje przed siłami natury. Seria przedstawia przełomowe projekty i rozwiązania, chroniące infrastrukturę. Zobaczymy też symulacje, które pokazują, co może się stać, gdy taka burza nadejdzie.

Skarby z pobocza 

Premiera: 05.04 

Corky Coker przemierza amerykańskie miasteczka i wsie w poszukiwaniu unikalnych pojazdów. Interesuje go wszystko, co może sprzedać choćby za niewielką cenę. W swoich wyprawach nie tylko znajduje ciekawe motoryzacyjne okazy, ale również spotyka niezwykłych ludzi. Są wśród nich zarówno kolekcjonerzy, jak i ci, którzy z zamiłowaniem zbierają złom.

Piloci Alaski 

Premiera: 10.04, niedziela 23:00 i 24:00

Seria o niezwykłej rodzinie, która prowadzi linie lotnicze Era Alaska. Twetowie zapewniają transport w jednym z najdzikszych regionów Ameryki. Firmą kieruje stanowczy i zaangażowany w swoją pracę Jim. Pomaga mu żona Ferno – goniec, dyspozytor i matka dwóch córek, Ayli i Ariel, które również odgrywają ważną rolę w tym rodzinnym biznesie. Piloci z Alaski są świetnymi fachowcami. Radzą sobie w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Na pokładach swoich maszyn transportują wszystko – od psów zaprzęgowych po lekarstwa dla chorych dzieci.

Towar za towar 

Premiera: 20.04    

Na południu USA obrotni handlarze z pokolenia na pokolenie przekazują sobie pewien sekret – jak dobić targu w wymianie barterowej. To, co jedni wyrzucają na śmietnik, dla innych może okazać się skarbem. W mieście Hickory w Północnej Karolinie cztery ekipy handlarzy rywalizują ze sobą, przetrząsając stodoły, pchle targi i wiele innych nietypowych miejsc w poszukiwaniu oryginalnych i wartościowych przedmiotów.

Krótka historia plastiku 

Premiera: 22.04

Losy plastiku od czasu jego powstania – od początkowej fascynacji, do kryzysu środowiskowego, z którym musimy sobie obecnie radzić. Dokument pokazuje, co ludzie, korporacje i państwa mogą robić, by rozwiązać ten palący problem.

W odróżnieniu od innych filmów dokumentalnych o plastiku "Krótka historia plastiku" przedstawia spójną oś czasu, w jaki sposób doszliśmy do obecnego globalnego kryzysu zanieczyszczenia tym tworzywem i jak przemysł naftowy oraz gazowy skutecznie manipulował narracją wokół niego.