PREMIERY FOOD NETWORK

Maj w Food Network pełen kulinarnych inspiracji dla małych i dużych widzów. Dla fanów słodkich i słonych przekąsek. Dla każdego coś pysznego! W podróż po smakach świata zabierze Was Pascal Brodnicki, Bobby Flay, Michael Symon, Eddie Jackson i Kristin Chenoweth.

„Tak smakuje. Dziękuję” od 17 maja, godz. 21:45

Dzieci często mają swoich idoli. Oprócz postaci z bajek, filmów czy gier, to również bohaterowie życia codziennego, którzy poprzez swoje zaangażowanie stali się dla nich autorytetem i dużym wsparciem. Jak mogą podziękować swoim idolom? Najprościej. W realizacji planu, pomoże im Pascal Brodnicki! Przemierzymy całą Polskę w poszukiwaniu najbardziej inspirujących osób, aby w każdym odcinku opowiedzieć inną historię. Dzieci podziękują swoim bohaterom poprzez przygotowanie uroczystej kolacji, stworzonej w tajemnicy przed nimi. W wyborze menu i rozdzieleniu zadań pomoże im prowadzący, czyli Pascal Brodnicki. Zadbamy o to, żeby każdy finał był pełen wzruszeń.

„Pojedynek na grille” od 6 maja, godz. 21:15

Pojedynek na grille powraca i jest większy niż kiedykolwiek! Najzdolniejsze i najbardziej godne podziwu umysły zajmujące się grillowaniem w Ameryce są gotowe do walki o upragniony tytuł Master of 'Cue i wyróżnioną rolę w Food Network Digital. Bobby Flay i Michael Symon ponownie zmierzą się jako kapitanowie drużyn, a dołączy do nich Eddie Jackson, który jest gotowy przenieść rywalizację na zupełnie nowy poziom! W tej bitwie o wysoką stawkę kapitanowie mogą stracić całą swoją drużynę i zostać znokautowanym przed finałem, więc są gotowi zrobić wszystko, co w ich mocy, aby pozostać w grze!

„Kraina słodyczy” od 9 maja, godz. 21:45

Kristin Chenoweth poprowadzi zespoły uczestników przez jadalną Krainę słodyczy. Bohaterowie gry podejmą się nie lada wyzwań i stworzą niebiańskie wyroby cukiernicze, szukając przy tym różnych smaków i wykorzystując unikalne składniki. Ich tematyczne, słodkie arcydzieła ocenią jurorzy, od których zależeć będzie, kto dostanie się do zamku króla i zdobędzie główną nagrodę w wysokości
25 000 $.

Zapraszamy!