Podsumowanie obsługi medialnej TVN24 i TVN24BiS wizyty prezydenta Joe Bidena

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie i Warszawie była historycznym wydarzeniem, które tym samym było ogromnym przedsięwzięciem dla mediów. TVN24, TVN24BiS, Fakty TVN na antenie i w internecie (tvn24.pl, TVN24 GO) relacjonowały non stop przebieg 3-dniowej wizyty Bidena. I to właśnie naszą antenę wybierali najczęściej widzowie.  

Specjalne wydania, relacje na żywo, komentarze gości - antena TVN24 i Fakty były w całości poświęcone wizycie amerykańskiego prezydenta. To aż 45 godzin programu na żywo. Do relacjonowania stacja zaangażowała ponad 40 reporterów i redaktorów z Warszawy i ośrodków oraz korespondentów zagranicznych - Katarzynę Górniak (Kijów), Marcina Wronę (USA), Andrzeja Zauchę (Lwów). Każdego dnia wizyty pracowało 15 wydawców i 20 producentów oraz cały sztab operatorów, grafików oraz zaplecze techniczne. Do obsługi wizyty wykorzystaliśmy 80 kamer, dwa studia, w tym wirtualne oparte na  technologii znanej do tej pory z gier komputerowych - Unreal Engine. To studio było centrum relacji wizyty Joe Bidena w Polsce. Kolejne punkty wizyty relacjonowali czołowi dziennikarze stacji i Faktów, m.in. Monika Olejnik, Anita Werner,  Grzegorz Kajdanowicz, Jolanta Pieńkowska, Piotr Jacoń, Łukasz Jedliński, Piotr Kraśko, Michał Sznajder, Mateusz Walczak, Anna Jędrzejowska, Radosław Mróz. Na antenie gościliśmy pond 40 komentatorów - dziennikarzy, ekspertów, polityków.

Wyzwaniem było pokazanie Joe Bidena w Kijowie i jego podróż do Polski. Najważniejszym punktem pobytu Joe Bidena w Warszawie było przemówienie w Arkadach Kubickiego.  Było ono transmitowane w TVN24 i TVN24 BiS oraz TVN24 GO, gdzie było tłumaczone na język polski i ukraiński. Przemówienie jest cały czas dostępne na platformie w trzech wersjach językowych. W tym czasie TVN24 było pierwszą stacją wyboru na rynku - transmisję przemówienia obejrzało ponad 1,68 mln widzów (w grupie All 4+), przy udziale 14,3%. Podobnie Fakty cieszyły się najlepszą oglądalnością wśród programów informacyjnych. Wydania w te 3 dni śledziło każdego dnia ok. 3 milionów widzów (grupa All 4+) przy udziale w rynku na wysokości 23%.

Po raz kolejny, gdy dzieje się coś istotnego widzowie zwracają się głównie do TVN24 i Faktów. Wiedzą, że tu zawsze mogą liczyć na wiarygodne informacje i mądre, różnorodne komentarze. - mówi Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 - Za każdą minutą naszego specjalnego programu stał ogromny zespół ludzi, który ponownie sprostał zadaniu, za co im dziękuję.  

Prezydent Joe Biden przed 18.00 w środę opuścił Polskę, jego wylot pokazaliśmy w trakcie wywiadu Konrada Piaseckiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Na antenie TVN24 po raz pierwszy skomentował wizytę Bidena.  

Do Warszawy przyjechali korespondenci z całego świata, w tym dziennikarze stacji CNN, która także należy do grupy medialnej Warner Bros. Discovery. Dzieliliśmy się informacjami i możliwościami technologicznymi. Reporterzy TVN24 pojawiają się na antenie CNN i na odwrót.

Wśród korespondentów CNN była legendarna Christiane Amanpour, 14-krotna zdobywczyni nagrody Emmy, uznana przez magazyn Forbes za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. W Warszawie z bliska przyglądała się podróży amerykańskiego prezydenta.

Polska przyjęła setki tysięcy uchodźców z Ukrainy. To niezwykłe, że ludzie przyjęli ich w swoich domach. Na całym świecie gościnność i szczodrość nie tylko polskiego rządu, ale całego polskiego społeczeństwa, wzbudziła podziw. Wszyscy byliśmy tym bardzo poruszeni. - mówiła w rozmowie z TVN24.

Widzowie TVN24 śledzili każdy ruch amerykańskiego prezydenta dzięki dziesiątkom kamer rozstawionych m.in. na trasie przejazdu Joe Bidena po Warszawie. Te same zdjęcia mogli zobaczyć na żywo też widzowie CNN. Na antenie CNN pojawiają się też nasi dziennikarze. Michał Sznajder w łączeniu na żywo opowiadał o reakcji na przemówienie Joe Bidena w Warszawie oraz polskich planach pomocy Ukrainie.