JESIEŃ Z DISCOVERY HISTORIA

Jesień w Discovery Historia zapowiada się bardzo ciekawie – na widzów czekają programy upamiętniające najważniejsze wydarzenia historyczne oraz osobistości ze świata polityki, historii, czy kultury. Każdy miesiąc niesie ze sobą inne historie do opowiedzenia.

KAMPANIA WRZEŚNIOWA Z DISCOVERY HISTORIA

1 września 1939 roku to bardzo ważna data w naszej historii. Tego dnia o świcie III Rzesza zaatakowała Polskę bez wypowiedzenia wojny. Tak rozpoczął się największy konflikt w dziejach świata. II wojna światowa pochłonęła dziesiątki milionów istnień. Sam bilans wrześniowych walk to dziesiątki tysięcy zabitych polskich żołnierzy, ponad sto tysięcy rannych i setki tysięcy w niewoli. Gdyby nie wybuch II wojny światowej, bylibyśmy zupełnie innym krajem. Discovery Historia postanowiło upamiętnić te wydarzenia, bohaterów oraz ich nieustającą wolę walki. Wrzesień, na naszym kanale, to lekcja historii dla każdego. Zapraszamy na wojenne dokumenty i programy, w których widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o bitwach II wojny światowej, etapach kampanii wrześniowej 1939, poznać lepiej historie jednostek, żołnierzy i ich dowódców. W tym miesiącu pokażemy również programy o Adolfie Hitlerze, broni i konfliktach zbrojnych. Chociaż będzie to wyjątkowo wojenny wrzesień w Discovery Historia, to chcielibyśmy, by niósł za sobą przesłanie „Nigdy więcej wojny!”.

Od 01.09 zaplanowane jest pasmo od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00, które będzie poświęcone II wojnie światowej. Na początku widzowie będą mieli okazję zobaczyć serię „Wrzesień ‘39”, z której dowiedzą się o sytuacji politycznej oraz przyczynach wybuchu wojny. Następnie zostaną wyemitowane „Sekrety i Skarby III Rzeszy” o nierozwiązanych zagadkach i zaginionych dziełach sztuki z tego okresu. Kolejną pozycją jest Al Murray w Drodze Do Berlina”, w którym prowadzący  – komik i historyk z Oksfordu – wyrusza historycznym szlakiem wojsk alianckich z Normandii, przez Europę aż po triumfalne wkroczenie do Berlina w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Natomiast ostatni program w tym paśmie – „Strażnicy Pamięci” – to niezwykła opowieść o poszukiwaniu tożsamości ofiar holocaustu.

W poniedziałki o godzinie 22:00 na widzów będą czekały dokumenty wojenne oraz filmy związane z Adolfem Hitlerem. 06.09 zapraszamy na wyjątkowy program – „Hitler Kontra Picasso i Spółka” – przybliżający historię hitlerowskiej grabieży. 13.09 wyjątkowo o godzinie 22:30, zostanie wyemitowany dokument „Pociągi Zagłady”, w którym Chris Tarrant podróżuje przez Niemcy, Czechy i Polskę, obierając szlaki, którymi miliony Żydów było transportowanych do obozów koncentracyjnych i zagłady. 20.09 będzie emisja filmu „Początek Końca – Lądowanie w Normandii”. Jest to rekonstrukcja bitwy na plaży Omaha podczas operacji lądowania w Normandii. Zobaczymy w nim grafiki i animacje komputerowe, które odtworzą to jedno z kluczowych wydarzeń dla II wojny światowej. „Jak Stworzyliśmy Zagładę”, ostatni w cyklu dokument opowiada o tym, jak w 1943 roku zespół najzdolniejszych amerykańskich fizyków pracował nad skonstruowaniem bomby atomowej. Czas ich naglił, gdyż równolegle prace nad tą śmiercionośną bronią prowadzili naziści. Więcej dokumentów o podobnej tematyce czeka na widzów od wtorku do czwartku o godzinie 23:00.

Od poniedziałku do piątku o godzinie 24:00 przygotowaliśmy jeszcze jedno wyjątkowe pasmo, związane z Adolfem Hitlerem. Od 1 września wyemitujemy serię „Ludzie Hitlera”. Historyk James Ellis z grupą ekspertów stara się zrozumieć, co mogło zmienić zwykłych Niemców w masowych morderców. Wezmą pod lupę tytułowych ludzi Hitlera i uszeregują ich w hierarchii zła. Natomiast 17.09 w Discovery Historia będzie premiera cyklu „Kwatery Hitlera”. W tej serii Łukasz Kazek odkryje przed widzami tajemnice nazistowskich kryjówek i siedzib położonych w dzisiejszej Polsce i Niemczech. Autorzy odwiedzą kwatery zgodnie z chronologią ich powstawania, związaną z aktualnymi podbojami Hitlera i naszkicują ówczesny rozwój sytuacji politycznej.

Weekendy w Discovery Historia również będą miały charakter wojenny, ponieważ w soboty w godzinach 14:00 – 18:00, oraz niedziele w godz. 15:00 – 20:00 będą czekały na widzów dokumentalne maratony. W poszczególne soboty będzie można obejrzeć kolejno: Sekrety i Skarby III Rzeszy” oraz „Wrzesień ‘39”. Natomiast w niedziele zapraszamy do oglądania serii:Generał”, „Al Murray w Drodze Do Berlina”, „Bitwy Żołnierza Polskiego” oraz „Kwatery Hitlera”.

Zachęcamy, by codziennie śledzić, co dzieje się na antenie Discovery Historia we wrześniu, ponieważ każdego dnia oprócz wojennych historii, przygotowaliśmy inne wyjątkowe produkcje. Między innymi, od 16.09, w czwartki o godzinie 22:00 zapraszamy na kolejną niezwykle ciekawą premierę, czyli „Tropicielki Rodzinnych Historii”. Program opowiada o historiach ludzi, którzy postanowili dowiedzieć się, kim byli ich przodkowie. Pomagają im w tym Karolina i Kinga – historyczki i genealożki. Kilka lat temu założyły one firmę i teraz wraz z sześcioosobowym zespołem odkrywają liczne rodzinne tajemnice. Tytułowe tropicielki i ich ekipa starają dowiedzieć się jak najwięcej o przeszłości klienta. W każdym odcinku widzowie poznają innego bohatera. Jego historia to zawsze duże genealogiczne wyzwanie. Nierzadko wychodzą na jaw szokujące sekrety.

1 września o 22:00 na antenę Discovery Historia powróci jedyny w swoim rodzaju Don Wildman w programie „Muzealne Tajemnice” i znowu odkryje przed widzami relikty najwspanialszych instytucji kultury świata oraz tajemnice przeszłości. Każdy artefakt nosi w sobie historię – niesamowite triumfy, sensacyjne zbrodnie i dziwne spotkania. A on będzie tym, który ją odsłoni.

W tym roku mija także 20 lat od zamachów na World Trade Center. Dlatego 11.09 o godzinie 22:00 pokażemy widzom dokument „Złączeni Tragedią 11 Września”. Jest to historia dwóch mężczyzn, którzy wykazali się niezwykłą odwagą podczas ataków 11.09.2001 r. Frank De Martini i Pablo Ortiz uratowali łącznie 77 osób z 88. piętra północnej wieży World Trade Center.

We wrześniu nie zabraknie również wyjątkowych premier dokumentalnych w piątkowym paśmie o 22:00. Pierwszym filmem jest „Kobieca (Nie) Przyjemność”, który zostanie wyemitowany 03.09. Łamie on tabu i składa hołd kobietom, które rzuciły wyzwanie nierówności płci w archaicznych, patriarchalnych społeczeństwach. Pięć odważnych, inteligentnych i niezależnych działaczek oraz artystek z różnych środowisk kulturowych walczy o wyzwolenie seksualne i autonomię kobiet. 10.09 pokażemy „W Dal. Stopem Dookoła Świata”. Historia młodej pary z Niemiec – przez trzy i pół roku podróżowali oni po świecie, a swoje doświadczenia dokumentowali kamerą. Dzięki tym materiałom powstał film, który zgłębia różne kultury. Z kolei 17.09 widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Pamięć Ekstemalną”. Film przedstawia życie czterech mistrzów zapamiętywania, którzy walczą w konkursie o tytuł „World Memory Champion”. Poprzez animacje zostaje pokazane, w jaki sposób wykorzystują techniki wizualizacji, aby zapamiętać niesamowitą liczbę danych. Ostatnią pozycją jest program „Obsesja Pana Qiana”. 24.09 widzowie poznają postać Qiana Anhua, który jest biznesmenem rodem z nowych Chin. Oprócz tego jest filozofem, poetą i muzykiem, a na dodatek cechuje się odwagą i ekstrawagancją. Qian ma jedną szczególną obsesję w swoim życiu, jaką jest zapewnienie szczęścia robotników w jego fabryce. Każdego roku inwestuje wiele w ich dobrobyt.

Na wrześniowe niedziele przygotowaliśmy dla widzów jeszcze jedną wyjątkową serię dokumentalną, która będzie miała premierę 05.09 o 22:00. „Twórcy Przyszłości”,  to opowieść o innowatorach, którzy chcą zrewolucjonizować świat i za pomocą swoich wynalazków walczą o lepszą przyszłość.

PAŹDZIERNIK

Październik po wojennym wrześniu przyniesie trochę oddechu. W środy o 22:00 będzie kontynuacja 23. sezonu „Muzealnych Tajemnic”, w czwartki o tej samej porze na widzów czekają kolejne odcinki serii „Tropicielki Rodzinnych Historii”, a weekendy będą pełne programów dla całej rodziny.

Jednak w październiku nie zabraknie też nowości – znanych i lubianych przez widzów programów. 03.09 o 22:00 będzie premiera 4. sezonu „Zoom na Architekturę” – w każdą niedzielę wyemitujemy po dwa nowe odcinki, w których dowiemy się, jak zbudowano najbardziej kultowe i historyczne budynki w czasach starożytnych i średniowiecznych. Natomiast 05.10 o 22:00 z 4. sezonem powrócą „Łowcy Staroci: Renowacje”. Kiedy Drew Pritchard jest w trasie albo „brudzi sobie ręce”, zespół konserwatorów wraca do warsztatu, żeby dać starym i rzadkim znaleziskom nowe życie. A kamery programu są z nimi na każdym kroku. W premierowym odcinku nowej serii widzowie zobaczą jak kowal Nev i witrażysta Gordon wspólnie spróbują odnowić zniszczoną gotycką latarnię. W tym czasie Ted weźmie na warsztat stary, zardzewiały samolot na pedały, natomiast Alex postanowi odrestaurować ogromny stół. A to jedynie przedsmak tego, co czeka widzów w najnowszym sezonie „Łowców Staroci: Renowacje”.  

Drugiego października wypada rocznica śmierci Marcela Duchampa, dlatego tego dnia o godzinie 16:00 wyemitowany będzie film dokumentalny „Marcel Duchamp – Geniusz i Szyderca”. Jest to szczegółowe spojrzenie na życie i filozofię jednego z najbardziej wpływowych modernistów początku XX w., a widzowie dowiedzą się, jak jego spuścizna wpływa na współczesną kulturę. Z kolei 07.10  swoje 68 urodziny obchodzi Władimir Putin, który Rosją rządzi już ponad 20 lat. Dlatego o 13:00 na widzów będzie czekać dokument „Świadkowie Putina”, w którym Witalij Manski pokazuje machinacje, które pomogły Putinowi umocnić pozycję w Rosji. Poprzez zeznania Gorbaczowa, Jelcyna i obecnego prezydenta Rosji twórca opowiada o kulisach operacji "następca”. 16.10 obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II. Jest to polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia od 16:10 do 21:40 przygotowaliśmy minimaraton poświęcony postaci Jana Pawła II – na antenie widzowie zobaczą: „Młodość Jana Pawła II” oraz odcinek o Janie Pawle II z serii „Wielcy Papieże”.