MAJÓWKA W ITVN!

To będzie gratka dla fanów polskiego kina. W długi weekend majowy zapraszamy przed telewizory na prawdziwą filmową ucztę. Podczas trzech dni zaserwujemy Państwu najlepsze polskie specjały z plejadą gwiazd naszego rodzimego kina. Specjalnie dla widzów ITVN wyemitujemy dwa kultowe filmy Władysława Pasikowskiego  „Kroll” i „Psy” oraz komedię pełną zwrotów akcji „Komisarz Blond i oko sprawiedliwości”. Zapraszamy do oglądania od poniedziałku do środy o godzinie 21.35 (CET – Belin, Paryż), 21.10 (CDT – Chicago) i 22.10 (EDT – Nowy Jork, Toronto) na filmowy maraton.  

KROLL

Foto: STUDIO FILMOWE ZEBRA

W pierwszy poniedziałek maja pokażemy film „Kroll” - debiutancki obraz Władysława Pasikowskiego, który w latach 90. wywołał sporo kontrowersji, ukazując brutalną wojskową rzeczywistość.  W tytułową rolę Marcina Krolla wcielił się Olaf Lubaszenko, który gra młodego chłopaka odbywającego służbę wojskową. Pewnego dnia bohater ucieka z jednostki, a w tym samym czasie zostają znalezione zwłoki innego żołnierza, który powiesił się w łaźni, ponieważ kaprale znęcali się nad nim psychicznie. Chcąc zapobiec skandalowi, dowództwo jednostki rozpoczyna poszukiwania zbiegłego Krolla. Prowadzą je porucznik Arek (Bogusław Linda) i kapral Edward Wiaderny (Cezary Pazura). Film okazał się prawdziwym sukcesem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, gdzie w 1991 zdobył większość nagród. Państwa zapraszamy przed telewizory 1 maja o godzinie 21.35 (CET – Belin, Paryż).  

KOMISARZ BLOND I OKO SPRAWIEDLIWOŚCI 

Foto: KINO POLSKA

KOMISARZ BLOND I OKO SPRAWIEDLIWOŚCI 

Foto: KINO POLSKA

We wtorek również nie zabraknie emocji, a to za sprawą szpiegowskiej komedii „Komisarz Blond i oko sprawiedliwości”. Blond (Mariusz Pujszo) to warszawski szpieg obdarzony węchem absolutnym. Dzielny, choć nieporadny i gamoniowaty funkcjonariusz, wpada na trop międzynarodowej afery szpiegowskiej. Blond jest solą w oku swojego przełożonego, nadkomisarza Kolskiego (Marek Włodarczyk), ale zyskuje protekcję najważniejszych urzędników w państwie. Sprawa wygląda na bardzo poważną – zamieszani są w nią Rosjanie, Amerykanie, Zakon Krzyżacki, a nawet Pola Negri i biały królik. Mimo to Blond nie poddaje się i znajduje zacnych sojuszników w osobie tajemniczego Marka (Paweł Deląg), faceta od każdej roboty oraz Ministra Spraw Wewnętrznych (Marian Dziedziel), którego największą pasją są psy dziwnych ras i wysokoprocentowe alkohole. Na szaloną komedię pełną zaskakujących zwrotów akcji zapraszamy 2 maja o godzinie 21.35 (CET – Belin, Paryż).      

PSY

Foto: STUDIO FILMOWE ZEBRA

PSY

Foto: STUDIO FILMOWE ZEBRA

Z kolei w środę wyemitujemy kolejny kultowy film Władysława Pasikowskiego „Psy”. Tym razem, reżyser przybliży Państwu świat byłych pracowników Służby Bezpieczeństwa. Akcja toczy się na przełomie lat 80. i 90. Oficerowie SB poddawani są procesowi weryfikacji. Główny bohater, Franz Maurer (Bogusław Linda), był w czasach PRL-u wielokrotnie nagradzanym i awansowanym oficerem. Wraz z kolegami ze służby palą na wysypisku śmieci stare akta, chcąc zatrzeć ślady swej działalności. Do grupy Franza dołącza porucznik Waldemar Morawiec (Cezary Pazura), który jest donosicielem polityków, przejmujących władzę w Polsce. Franzowi i jego kolegom udaje się pozytywnie przejść weryfikację. Rozpoczynają pracę w policji, gdzie zajmują się walką z zorganizowaną przestępczością. Franz szybko odkrywa, że na czele jednej z grup stoją byli esbecy. Wśród nich jest jego przyjaciel, Olo (Olaf Lubaszenko). Franz decyduje się na samotną walkę z bandytami. W filmie zobaczą Państwo również  Janusza Gajosa, Marka Kondrata,  Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Machulskiego czy Sławomira Orzechowskiego. „Męska” wymowa tego obrazu spowodowała, że dzieło zdobyło wielką popularność wśród publiczności - niektóre kwestie ze scenariusza przeszły do potocznego języka. Do oglądania tego dzieła zachęcamy 3 maja o godzinie 21.35 (CET – Belin, Paryż).

MATERIAŁY PRASOWE