WIOSNA W DISCOVERY HISTORIA POD ZNAKIEM FILMÓW DOKUMENTALNYCH!

Piątkowe wieczory na Discovery Historia to wyjątkowe premierowe pasmo filmów dokumentalnych, start pasma już 9 kwietnia o godz. 23:00. To kolekcja znakomitych, nagradzanych na festiwalach tytułów, które poruszają ważne, kontrowersyjne i niezwykle aktualne tematy. Opowiadają o kluczowych zmianach społecznych, wyzwaniach wynikających z postępu technologicznego oraz modzie i kultowych ideach!

Pierwszym w kolekcji tytułem są „Świadkowie Putina”. Dokument wybitnego reżysera Vitalija Manskiego (twórca „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity). Vitalij pełnił funkcję szefa departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin konsoliduje władzę w swoich rękach i likwiduje  demokratyczne reformy Jelcyna, w efekcie przywracając w Rosji dyktaturę. Ten wyjątkowy dokument powstał na podstawie materiałów z lat 1999 − 2000, relacji świadków oraz własnych doświadczeń i refleksji reżysera. Tworzy wyjątkowy filmowy portret Władimira Putina oraz tego przełomowego okresu w historii Rosji.

W kolejny piątek – 16 kwietnia – w ramach cyklu odbędzie się premiera „My Generation”. To oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara - Michaela Caine’a, przedstawiająca obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom. Film przenosi widza w sam środek Londynu lat 60. XX wieku. Obok Caine’a widzimy Beatlesów, Twiggy, Marianne Faithfull, Davida Baileya, Jean Shrimpton, Mary Quant, Rolling Stonesów, Davida Hockneya i wiele innych kultowych postaci z tamtej epoki. Produkcja pełna jest bezcennych anegdot, materiałów archiwalnych i dotąd nieujawnianych zdjęć. Wszystko to w połączeniu z niezwykłą ścieżką dźwiękową, składającą się z największych przebojów lat 60., oddaje energię, styl, modę i entuzjazm tamtych czasów.

Trzecia propozycja w zestawieniu to „Czyściciele internetu”, na antenie Discovery Historia już 23 kwietnia. Szokujący dokument przedstawia kulisy, skutki i ofiary cenzury Internetu. Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Film śledzi pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z Internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na jego psychice.

Ostatnim dokumentem w kwietniu jest portret człowieka pasji i emocji – „Chodząc po wodzie”, premiera 30 kwietnia. Nieocenzurowane spojrzenie na sztukę i życie Christo, amerykańskiego artysty bułgarskiego pochodzenia.  Po śmierci żony w 2009 r. Christo niemal zniknął ze sceny artystycznej. Ten film to szczere spojrzenie na jego proces twórczy, jego związki i projekt „The Floating Piers".

Kolejną nowością stacji Discovery Historia jest pasmo „Dokumenty z uśmiechem”. Od 11 kwietnia niedzielne wieczory będę pełne śmiechu i dobrego humoru. To doskonały pomysł na dobry koniec tygodnia! W ramach cyklu stacja pokaże m.in. serię, w której twórcy wyruszają w podróż dookoła świata, aby dowiedzieć gdzie, dlaczego i z czego ludzie śmieją się najbardziej. Każdy odcinek prowadzony jest przez inną osobę, która odkrywa przed widzami świat miejscowego humoru. A także format „Co za kabaret!”. To opowieść o niezwykłych twórcach, ich pasji do sceny, emocjach, radości, wzruszeniu i spełnieniu. Kamery programu zaglądają za kulisy pracy czołowych grup kabaretowych w kraju. Bohaterowie opowiedzą o początkach swojej kariery, drodze do sukcesu, współpracy w zespole, a także zabiorą widzów w swoją trasę koncertową. W ramach odcinków serii pokazane zostaną największe festiwale i przeglądy kabaretowe w kraju.