KINO 2020: PIERWSZY FESTIWAL FILMÓW W CZASIE KWARANTANNY

Pojawienie się koronawirusa i wynikająca z tego powszechna kwarantanna z dnia na dzień zmieniły sytuację polskiej kinematografii. KINO 2020 – Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny organizowany przez TVN Fabuła był pierwszą tego typu inicjatywą wychodzącą naprzeciw aktualnej sytuacji, która miała na celu zachęcenie twórców do kreatywnego wysiłku i zaprezentowania, jak wyobrażają sobie współczesne kino czasu izolacji.

W ciągu niespełna 4 tygodni trwania naboru na festiwal zgłoszono 140 filmów w 6 gatunkach: komedia, dramat, dokument, horror, science-fiction i animacja! Filmy oceniło jury złożone z najwybitniejszych polskich twórców: Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Agnieszki Smoczyńskiej, Jagody Szelc, Piotra Domalewskiego, Tomasza Wasilewskiego, a zwycięskie produkcje zostały wyemitowane 16 i 17 maja na antenie TVN Fabuła!

W dniach 18-25 maja filmy festiwalowe brały udział w plebiscycie publiczności KINO 2020 i można je było oglądać na antenie TVN Fabuła, TVN7 oraz na Player.pl. Na stronie TVN Fabuła oddano ponad 10 tysięcy głosów, a serial #ZostańWdomu wyprodukowany przez Martę Jarzębską – Ciesielską oraz Jarosława Ciesielskiego został uznany za najlepszą produkcję! Serial opowiada o życiu w realiach pandemii, stworzony ku pokrzepieniu serc, z przesłaniem, że w każdej – nawet najtrudniejszej – sytuacji, liczą się przede wszystkim relacje z ludźmi. Pomysłodawcą serialu jest Kamil Kula, a autorkami scenariusza Karolina Frankowska i Katarzyna Golenia. W rolach głównych wystąpili: Marta Żmuda – Trzebiatowska i Kamil Kula, gościnnie m.in. Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk i Agnieszka Więdłocha.

Zasięg wszystkich filmów wyemitowanych w TVN Fabuła, TVN7 i w Player.pl wyniósł łącznie prawie 3 mln! A rekordowy udział w widowni osiągnęły 66,6% Jawy oraz Brzask z wynikami kolejno: 8,2% i 5,8% SHR% w grupie komercyjnej A16-49!

Dane: 16 – 31.05.2020, SHR%, A 16-49, COV, A4+, TVN7, TVN FABUŁA