JUŻ 22 LISTOPADA STARTUJE PIĄTY PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH FILMÓW KULINARNYCH: KUCHNIA+ FOOD FILM FEST

kuchnia+ food film fest, to wyjątkowy przegląd filmowy prezentujący produkcje poświęcone gotowaniu, sztuce kulinarnej i społecznemu znaczeniu jedzenia. 5. edycja kuchnia+ food film fest odbędzie się w dniach 22-24 listopada w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Festiwal podzielony jest na trzy dni, a każdy z nich poświęcony został innej tematyce: ‘Kultura kulinarna’, ‘Społeczeństwo’ oraz ‘Smakosze’. W trakcie festiwalu uczestnicy zobaczą aż 13 projekcji filmowych o różnych aspektach gotowania i jedzenia.

W pierwszym dniu festiwalu odbędą się projekcje filmów pt.: „Skarby tybetańskiej kuchni” i „Kulinarne dziedzictwo”. Publiczność przekona się, że łańcuch górski Europy, to zapierające dech w piersiach widoki, różnorodna fauna i flora oraz bogate dziedzictwo kulturowe, którego ważnym elementem jest jedzenie. O godz. 20.00 zostanie wyemitowany film pt: „Ostatni Ocean”, który uświadomi widzom, że na środowisko naturalne ma także wpływ to, co jemy.

Kolejny dzień festiwalu, rozpocznie się warsztatami kulinarnymi dla dzieci. Młodzi adepci sztuki kulinarnej będą odkrywać możliwości swoich zmysłów, będą uczestniczyć w smakowitych zabawach oraz wspólnym przyrządzaniu pysznych i zdrowych potraw. Następnie odbędzie się projekcja filmu pt: „Farmer i jego księże”. Film opowiada historię Księcia Karola, który zapragnął zająć się rolnictwem ekologicznym. Nie wróżono temu pomysłowi wielkiej przyszłości. Nie można było się jednak bardziej mylić. W tym samym dniu festiwalu, widzowie zobaczą również takie tytuły jak: „Gorzki smak czekolady”, „Fair-trade, sprawiedliwy handel”, „Co kryje Coca-Cola?”, „Parcie na żarcie” i „Czerwona obsesja”.

Ostatni, trzeci dzień festiwalu odsłoni przed uczestnikami tajniki jednej z nieistniejących już najsłynniejszych restauracji na świecie w filmie „elBulli – Kulinarny interface”. Dzięki projekcji filmu „Somm” widzowie usłyszą o jednym z najbardziej prestiżowych testów sommelierskich na świecie. Wydarzenie zakończy  podróż w poszukiwaniu prawdziwego smaku herbaty w filmie „Mistrzowie herbaty”, a także bogactwa aromatów hinduskich kulinariów w filmie „Smak curry”.

Organizatorzy 5. kuchnia+ food film fest, przygotowali również wspaniałe niespodzianki. Bezpośrednio po projekcji filmu „Czerwona obsesja” odbędzie się wyjątkowa uczta. Najlepsi w Polsce lub cenieni w lokalnym środowisku szefowie kuchni zaproponują menu zainspirowane filmem. Trzeciego dnia przeglądu, w niedzielę o godz. 11:00 odbędzie się filmowe śniadanie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia, będą: Bertraam Verhaag, reżyser filmu „Farmer i jego książę”; Olivia Mokiejewski, reporterka w filmie „Co kryje Coca-Cola”?; Miki Mistrati, reżyser filmu „Gorzki smak czekolady” oraz Daniel Molina, bohater filmu „ellBulii – kulinarny interface”.

Na potrzeby 5. kuchnia+ food film fest została stworzona specjalna strona www.kuchniaplus.pl/fff. Internauci znajdą na niej wszystkie niezbędne informacje o przeglądzie.