INICJATYWA TVN24 - „DIVERSITY TRACKER” - LAUREATEM NAGRODY KARTY RÓŻNORODNOŚCI

Forum Odpowiedzialnego Biznesu nagrodził firmy, organizacje i samorządy aktywne w zakresie upowszechniania wartości DEI (ang. diversity, equity & inclusion), w tym w szczególności w obszarze promocji i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. TVN Warner Bros. Discovery otrzymał nagrodę główną w kategorii „DEI w biznesie” dla inicjatywy zespołu TVN24 „Diversity Tracker”, w podkategorii „Nowatorskie Podejście”.

Diversity Tracker” to zapoczątkowana w 2019 roku inicjatywa, której celem jest zwiększenie reprezentacji kobiet wśród gości programów stacji TVN24.  Jest to projekt, który pozwala na analizę zapraszanych gości pod względem ich tożsamości płciowej. Powstał przy udziale wszystkich członków zespołu redakcji – jego rozwój polega na stałej współpracy zespołu Standardów i Dobrych Praktyk Dziennikarskich z wydawczyniami i wydawcami, producentkami i producentami programów oraz pasm TVN24. Redakcja newsowa TVN Warner Bros. Discovery jako pierwsza w Polsce, wzorem największych redakcji na świecie, stworzyła stanowisko redaktorki ds. standardów i dobrych praktyk dziennikarskich.

Po niemal trzech latach funkcjonowania projektu stacja obserwuje jednoznacznie pozytywny wpływ na zwiększenie obecności kobiet w programach TVN24 – z 20-25% w 2019 r. do 35-40% w 2022 r. To więcej niż średnia krajowa i światowa. Z globalnych danych wynika, że zaledwie 19-26% ekspertów goszczących w telewizyjnych studiach to kobiety. Jak pokazuje raport Global Media Monitoring Project z 2020 roku, średnia ogólnopolska dla telewizji wynosiła 25%.

Projekt został uhonorowany za „zwiększenie reprezentacji kobiet w przestrzeni publicznej poprzez wprowadzenie stałego monitoringu zapraszanych gości i gościń, w tym osób niebinarnych i transpłciowych, w celu upowszechniania i promocji poszanowania dla zasad różnorodności, równości i włączania”.

TVN24 to niekwestionowany lider wśród kanałów informacyjnych w Polsce. Rekordowe wyniki oglądalności to zasługa rzetelnej i szybkiej informacji przekazywanej w wysokiej jakości programach publicystycznych, przez najlepszych dziennikarzy uhonorowanych wieloma międzynarodowymi nagrodami. Na antenie widzowie mają możliwość śledzić najważniejsze wydarzenia społeczne. To również miejsce, w którym poruszane są istotne dla opinii społecznej tematy związane ze zmianami klimatycznymi, czy programy relacjonujące wydarzenia sportowe. Stacja jest szczególnie atrakcyjna dla widzów z miast (5,3% SHR, A16-49 50K+).

DANE: NAM, 01-11.2022; SHR%; A16-49; A16-49 c50+, Dayparts, dane z OOH