Dorota Wellman przedstawia widzom kolejne „INSPIRUJĄCE KOBIETY” na antenie TVN Style

Szukacie wyjątkowych kobiet na pierwszych stronach gazet? A może wystarczy rozejrzeć się wokół siebie? „Inspirujące kobiety" to niezwykły program w którym dziennikarka Dorota Wellman odkrywa przed widzami sylwetki Polek, które mają odwagę zmieniać świat, nie tylko ten wielki, ale też własny.

Bohaterką premierowego odcinka jest dr Karolina Pierzynowska, naukowczyni z Gdańska. Ma dopiero 30 lat i doktorat na koncie. Niedługo będzie robić habilitację. Jest także pierwszą w Polsce laureatką prestiżowej, międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award. Odznaczenie to przyznawane jest naukowcom, których praca może w znaczącym stopniu wpłynąć na ludzkie zdrowie. Bohaterka programu prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym Alzheimera. Jest już o krok od opracowania skutecznego leku. Swoją pracą i życiem rodzinnym udowadnia, że można mieć rodzinę i rozwijać karierę naukową. Ma dwójkę dzieci. Niestety właśnie z tego powodu często spotyka się z dyskryminacją - głównie ze strony innych kobiet z dziedzin naukowych, które uważają, że nie da się pogodzić bycia matką i naukowcem. Wielu osobom przeszkadza też jej młody wiek. Jak sobie z tym radzi?

Marta Florkiewicz-Borkowska porzuciła korporację na rzecz pracy w edukacji. Ta kolorowa, zakręcona i zarażająca pozytywną energią nauczycielka jest zaprzeczeniem stereotypowego wyobrażenia o osobie pracującej w szkole. Bohaterka drugiego odcinka programu towarzyszy młodym ludziom w rozwoju i życiu. Pokazuje wszystkim, że każdy moment na zmianę jest dobry. Udowadnia, że warto zaryzykować i spróbować czegoś nieznanego, co kiedyś może stać się twoją pasją. Odczarowuje nudną szkołę i wierzy w to, że nauka może sprawiać przyjemność. Marta daje młodzieży przestrzeń, rozwijając ich zainteresowania. Łamie stereotyp znudzonej pracą nauczycielki. Jest także artterapeutką, która wraz ze swoimi podopiecznymi szyje Pożeracze Smutków. Stara się przez tę metodę budować poczucie wartości i pewności swoich uczniów.

Bohaterką trzeciego odcinka jest Maria Jaszczyk - emerytowana nauczycielka, która po latach nie tylko przyznała się do swoich błędów, ale także zaczęła edukować lokalne społeczeństwo. Jest osobą wierzącą i wcześniej nigdy nie okazywała wsparcia swoim uczniom spod parasola LGBT. Na ich pytania o związki takich osób, odpowiadała po prostu, że są nienormalne. Po latach, już na emeryturze zrozumiała swój błąd i pomimo ogromnego hejtu części jej otoczenia, stara się edukować mieszkańców w zakresie wiedzy o społeczności LGBT. Szczególnie stawia nacisk na edukację nauczycieli. Organizuje dla nich specjalne warsztaty, na których opowiada o tym, jak rozmawiać z dziećmi o ich orientacji seksualnej.

PREMIEROWE ODCINKI:  NIEDZIELA, godz. 16:40

ZAPRASZAMY!