DISCOVERY SCIENCE JESIENIĄ PODĄŻY ŚLADAMI WIKINGÓW ORAZ ODKRYJE NIEZNANĄ HISTORIĘ DOLINY KRZEMOWEJ.

W październiku Discovery Science odpowie na pytania czy wikingowie dotarli do Ameryki Północnej oraz co kryje się w kolebce nowych technologii – Dolinie Krzemowej.

ŚLADAMI WIKINGÓW

Czy wikingowie osiedlili się w Ameryce Północnej setki lat przed przybyciem Krzysztofa Kolumba

i angielskimi kolonistami ze statku Mayflower? Eksperci żeglarstwa i nawigacji na podstawie coraz większej liczby dowodów twierdzą, że wikingowie nie tylko dotarli do Ameryki Północnej, ale zamieszkali tam i nawet świetnie prosperowali. W tej niezwykle ciekawej serii programów ekipa łowców wikingów spróbuje udowodnić tę tezę. Podczas podróży do różnych miejsc eksperci nie tylko odkryją nowe dowody, ale także przeprowadzą eksperymenty, aby sprawdzić, czy wikingowie mieli możliwości odbywania tak dalekich podróży. Czy statki tych skandynawskich zdobywców rzeczywiście mogły dotrzeć dalej, niż wcześniej sądzili historycy? Czy wikingowie weszli w konflikt z rdzennymi mieszkańcami Ameryki? Odpowiedzi na te pytanie poszukamy podczas śledztwa, które rzuci nowe światło na ten zapomniany rozdział amerykańskiej historii.

Od niedzieli, 6 października, godzina 13.00

NIEZNANA HISTORIA DOLINY KRZEMOWEJ

Na południe od San Francisco leży region, który jest miejscem narodzin nie tylko nowych produktów, ale całych nowych gałęzi przemysłu, od radia, lamp próżniowych po mikroukłady, komputery osobiste, urządzenia mobilne, aplikacje i media społecznościowe. To rodzinny dom Facebooka, Apple’a, Google’a i Intela. Na ziemi nie ma drugiego takiego miejsca, które Dolinie Krzemowej mogłoby dorównać innowacyjnością i nowatorstwem. W tej serii dokumentalnej poznamy liczącą już półtora wieku historię tego niezwykłego zakątka świata. Dowiemy się, jak i dlaczego ta dolina stała się tak płodnym miejscem dla technologicznych wynalazków i historycznych przełomów.

Od niedzieli, 6 października, godzina 15.00