DISCOVERY HISTORIA – WAKACJE Z PASMAMI DOKUMENTALNYMI

Latem w Discovery Historia w poniedziałki i piątki o 22:00 kontynuujemy pasma filmów dokumentalnych. Przygotowaliśmy dla widzów kolejne znakomite tytuły, których nie można przegapić.

PONIEDZIAŁKI 22:00 – PASMO DOKUMENTALNE

19 lipca będzie premiera dokumentu „Kapsuła Czasu: USA 1968” – jest to spojrzenie wstecz na jeden z najciekawszych okresów w historii najnowszej, na wydarzenia z 1968 roku, które można oglądać w zasobach muzeów Smithsonian Institution. To m.in. czas protestów studenckich, protestów przeciwko w wojnie Wietnamie, czy działalność ruchu praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych.

Kolejny tytuł, który zostanie wypremierowany 26 lipca, to „Sakawa. Miłość w Sieci Kłamstw”. „Sakawa” to grupa oszustów internetowych z Ghany, którzy wykorzystując różne sposoby na pozyskanie zaufania mieszkańców bogatych krajów, wyłudzają od nich pieniądze. W filmie zostały przedstawione ich przykładowe przestępstwa.

2 sierpnia będzie emisja filmu dokumentalnego „Friedkin Bez Cenzury”. Ten wybitny twórca wyreżyserował kultowe filmy, między innymi „Francuski łącznik”, „Egzorcysta”, „Cena strachu”. Dokumentaliści pokazują, co miało wpływ na jego życie i karierę.

W drugi sierpniowy poniedziałek widzowie będą mieli okazję obejrzeć „Jak Wczoraj – Peter Bogdanovich i Zaginiony Amerykański Film”. Dokument przedstawia sylwetkę kolejnego wielkiego reżysera, twórcy wielkich obrazów filmowych, takich jak „Papierowy księżyc” czy „Ostatni seans filmowy”.

16 sierpnia pokażemy historię Wayne’a Gardnera, jednego z największych nazwisk w świecie sportów motocyklowych. Jaką drogę przeszedł od motocykla crossowego za 5 dolarów na szczyty sławy? To wszystko w dokumencie „Wayne – Motocyklowy Mistrz Świata”.

Przedostatnią pozycją z cyklu jest „Samuraj w Watykanie”. W 1613 r. japońskie poselstwo przybyło do Europy, aby negocjować z papieżem i królem Hiszpanii. Widzowie dowiedzą się, jaki los spotkał tę śmiałą wyprawę.

Ostatnim filmem w naszym paśmie dokumentalnym jest niezwykle poruszająca historia, czyli Pociągi Zagłady”. W tym programie Chris Tarrant podróżuje przez Niemcy, Czechy i Polskę. Obiera szlaki, którymi miliony Żydów było transportowanych do obozów koncentracyjnych i zagłady w czasie II wojny światowej.

PIĄTKI 22:00 – PASMO DOKUMENTALNE

23 lipca na widzów czeka niesamowita historia jednego z najciekawszych współczesnych fotografów, czyli dokument „Harry Gruyaert: Świat w Kolorze”.  Znany jest ze szczególnego ujmowania prostoty i codzienności oraz traktowania koloru jako najmocniejszego środka wyrazu. Gruyaert dorastał w tradycyjnej flamandzkiej rodzinie, a jego ojciec uważał, że bycie fotografem to grzech. Jednak on opuścił swój kraj i podróżował, by zostać pionierem europejskiej kolorowej fotografii. Film pokazuje coś więcej niż tylko historię niespokojnego duchem artystycznego włóczęgi, który nie przestaje poszukiwać obrazów i napędzany jest nieodpartym pragnieniem podróży oraz odkrywania z kamerą zmian zachodzących w społeczeństwie. To również portret trudnej relacji syna z ojcem odgrywającej znaczną rolę w kształtowaniu jego przyszłych postaw i zainteresowań.

W ostatni lipcowy piątek, 30.07 pokażemy dokument o sylwetce kolejnego wielkiego człowieka sztuki. Film „Marcel Duchamp – Geniusz i Szyderca” przedstawia awangardowego artystę, twórcę dadaizmu, autora sztuki konceptualnej i filozofii "ready - made", który przeszedł do legendy historii sztuki dzięki swojej "Fontannie" z 1917 roku. Dokument opowiada o jego koncepcjach, które wpłynęły na kolejne pokolenia twórców awangardowych.

Pierwszym premierowym dokumentem w sierpniu będzie „Nowe Oblicze Rodziny Królewskiej” (06.08).  Brytyjska rodzina królewska od stuleci cieszy się niesłabnącą popularnością. Wielu śledzi losy królowej, ale jeszcze większym zainteresowaniem cieszy się życie książąt, księżniczek oraz ich małżonków. Codzienność tej wyjątkowej familii jest bardziej skomplikowana, niż wydaje się postronnym obserwatorom. Dokument jest próbą odpowiedzi, czy ci młodzi przedstawiciele monarchii są w stanie zmodernizować przestarzałe zasady pałacu Buckingham. Film wzbogacają wypowiedzi ekspertów i dziennikarzy.

Kolejną propozycją jest film „Ślady Zła. Tropiąc Terroryzm w Sieci” (13.08). W ostatnich latach doszło do wielu ataków terrorystycznych w miejscach publicznych, a twórcy próbują odpowiedzieć, dlaczego mimo technologicznych możliwości – odczytywania prywatnych wiadomości i śledzenia aktywności osób korzystających z sieci, służby nie były w stanie zapobiec rozlewowi krwi. Pokazują również, jak terroryści wykorzystują sieć internetową do wykonywania zamachów.

Następną pozycją z cyklu jest tytuł „Itzhak Perlman – Geniusz i Pasja” (20.08). Urzekający dokument o skrzypku – historia nie tylko genialnego muzyka, ale również człowieka z ciężkim bagażem doświadczeń. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności i Narodowym Medalem Sztuk. Jego rodzice wyemigrowali z Polski do Izraela. W dzieciństwie chorował na polio i dlatego musi poruszać się na wózku inwalidzkim. W szkole muzycznej nieustannie musiał udowadniać swoją wartość, gdyż wykładowcy i inni uczniowie dostrzegali jedynie jego niepełnosprawność. Film pełen ciepła, humoru, a przede wszystkim miłości.

Ostatnim filmem dokumentalnym w sierpniu jest „Betty Davis – Królowa Funku” (27.08). Dokument poświęcony jest królowej muzyki funk, która swoim wtargnięciem na scenę w latach 70. przełamała granice kulturowe kobiet i sposób ich postrzegania w muzyce. Betty Davis zmieniła sposób postrzegania kobiet w muzyce, po czym nagle zniknęła ze sceny. W filmie śledzimy życie Betty, która z pokornej dziewczynki z małego miasta przeistoczyła się w niesforną, pewną siebie pionierkę i innowatorkę, niezrozumianą, ani niedocenioną przez świat. Artystka po latach dzieli się z widzami swoją niezwykłą historią.

W lipcowe środy o 22:00 na widzów czeka 5-odcinkowa seria „Koleją Przez Afrykę”. Twórcy opowiadają historię afrykańskiej kolei. Przedstawiają nie tylko związane z nią postacie, ale także szanse oraz zagrożenia dla przyrody i otoczenia, które niesie za sobą rozwój tej formy transportu. Program prowadzi Griff Rhys Jones, walijski prezenter telewizyjny, aktor, komik i pisarz. Widzowie będą mogli podziwiać krajobrazy od Południowej Afryki po kraje umiejscowione na południu kontynentu. Natomiast 11 sierpnia po emisji „Koleją Przez Afrykę” będzie premiera cyklu dokumentalnego „Srebrne Imperia”. Jest to 3-odcinkowa seria dokumentalna, która opowiada o tym, jak srebro ukształtowało historię naszego świata, od XVI wieku do współczesności. W programie wykorzystano świadectwa ekspertów z rzadkimi archiwalnymi nagraniami i rekonstrukcjami.

Sierpień to miesiąc ważny dla historii naszego kraju. Szczególną datą jest 1 sierpnia, czyli Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, który upamiętnia to wydarzenie. By uczcić pamięć bohaterów, Discovery Historia przygotowało specjalny maraton związany z Powstaniem Warszawskim, który rozpocznie się o Godzinie „W” emisją dokumentu Listów z Płonącej Warszawy”. Jest to opowieść o Powstaniu Warszawskim widziana oczami żołnierzy Wehrmachtu. Głównymi bohaterami poruszającego materiału są: niemiecki radiotelegrafista oraz saper, dla których Warszawa była jedynie kolejnym, „wojennym przystankiem”. O godzinie 18:00 pokażemy miniserial „Strażnicy Pamięci”, który jest niezwykłą opowieścią o poszukiwaniu tożsamości ofiar Holocaustu. Przy Muzeum Auschwitz-Birkenau działa jedna z najnowocześniejszych na świecie pracowni konserwatorskich, w której grupa młodych profesjonalistów dokonuje – z punktu widzenia laika – niemal cudów. O 20:00 będzie emisja filmu dokumentalnego Pociągi Zagłady”, a ostatnią pozycją w maratonie jest program Na Tropie Złotego Pociągu”. Łukasz Kazek, badacz tajemnic historii Dolnego Śląska, zamierza zweryfikować fakty i mity, które narosły wokół sprawy poszukiwania niemieckiego pociągu pełnego złota. Emisja o 21:30.

Na sierpień przypadają również dwie ważne daty dla Wojska Polskiego. 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, dlatego w Discovery Historia od godziny 11:00 do 17:00 będzie emisja programu „Bitwy Żołnierza Polskiego”. Ukazuje on kluczowe momenty bitew II wojny światowej z udziałem polskich żołnierzy. Widzowie poznają też strategie dowódców, mundury oraz uzbrojenie żołnierzy. Natomiast 28 sierpnia jest Święto Lotnictwa Polskiego. W związku z tym o godzinie 08:00 na antenie pojawi się seria Początki Polskiej Awiacji”. W programie zobaczymy zapomniane nieco postacie Żwirka i Wigury, Tańskiego, Orlińskiego, a także zdobywców Pucharu Lilienthala i zwycięzców zawodów Challenge. O godzinie 11:00 będzie emisja fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Żyłem Jak Chciałem… Gen. Stanisław Skalski”, który opowiada o losach polskiego pilota z okresu II wojny światowej. O 12:00 i 13:00 wyemitowany zostanie fabularyzowany dokument „Historie Lotnicze” o dwóch katastrofach lotniczych w polskim lotnictwie cywilnym. Natomiast o 14:00 pokażemy Córki Przestworzy”, które w trakcie II wojny światowej siadały za sterami samolotów bojowych.

31 sierpnia Księżna Diana Spencer zginęła w wypadku samochodowym. Tego dnia o godzinie 11:00 widzowie Discovery Historia będą mieli okazję obejrzeć 3-odcinkową serię „Księżna Diana: Wypadek Czy Zamach?”. A o godzinie 14:00 będzie powtórka dokumentu „Nowe Oblicze Rodziny Królewskiej”. Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Solidarności i Wolności. Z tej okazji dla naszych widzów przygotowaliśmy minimaraton. O godzinie 21:20 wyemitujemy program „My, Naród”, o 22:50 odcinek o polityce z serii „Niezapomniane Lata 90”, a o 23:50 „Beats of Freedom – Zew Wolności”.