CZERWIEC W DISCOVERY HISTORIA UPŁYNIE POD ZNAKIEM DOKUMENTÓW

Discovery Historia to nie tylko dokumenty o wojnie, czy bitwach, to także historie ludzkie, wzruszające filmy dokumentalne oraz dzieła poruszające trudne tematy społeczne. Lato zapowiada się naprawdę ciekawie!

Jedną z najważniejszych czerwcowych premier w Discovery Historia będzie 15 sezon kultowego programu „Łowcy Staroci” – start emisji 07.06 o godzinie 17:00.  Wyruszcie w podróż po Wielkiej Brytanii razem z Drew Pritchardem, współczesnym łowcą skarbów, w poszukiwaniu dziwnych i cennych przedmiotów i sprawdźcie, ile będzie w stanie na nich zarobić!

W czerwcu w Discovery Historia kontynuujemy piątkowe pasmo filmów dokumentalnych o 22:00, w którym pokażemy wyjątkowe filmy związane z kulturą – filmem i muzyką. Będą to niesamowite i poruszające historie ludzkie. Dodatkową okazją do obejrzenia znakomitych, nagradzanych na festiwalach tytułów, które poruszają ważne, kontrowersyjne i niezwykle aktualne tematy będzie pasmo dokumentalne w poniedziałki, również o 22:00.

Oba pasma będą kontynuowane w lipcu – przed widzami aż 10 premierowych filmów dokumentalnych!

PIĄTKI 22:00 – PASMO DOKUMENTALNE

Pierwszym tytułem w kolekcji jest „Friedkin Bez Cenzury”. Introspektywny wgląd w życie wielkiego reżysera Williama Friedkina, laureata Oscara, który wyreżyserował kultowe filmy, takie jak „Francuski łącznik”, „Cena strachu”, „Zadanie specjalne”, „Egzorcysta” czy „Żyć i umrzeć w Los Angeles”. Jest on twórcą niezwykłym i niekonwencjonalnym i po raz pierwszy, w tym dokumencie, Friedkin postanowił odsłonić się i poprowadzić widzów na fascynującą podróż po tematach i historiach, które miały największy wpływ na jego życie i twórczość. W filmie zobaczymy również plejadę gwiazd, przyjaciół i współpracowników.

W piątek – 11.06 – zapraszamy na premierę filmu „Komedia to nie zabawa. Jiří Menzel”. Jest to kolejny dokument poświęcony życiu i twórczości wielkiego reżysera, Jiříego Menzela, specjalizującego się w gatunku komedii obyczajowej. W 1968 roku otrzymał Oscara za najlepszy film anglojęzyczny „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, a obraz „Kapryśne Lato” (1968) był nominowany do Złotej Palmy. Natomiast, jedno z najbardziej znanych dzieł reżysera, nagrodzone Złotym Niedźwiedziem „Skowronki na uwięzi” (1969), było zakazane przez rząd Czechosłowacji. Legendarny twórca nie przestał jednak przekraczać w swojej twórczości granic i pozostał w Czechosłowacji, gdzie pracował jako reżyser, aktor teatralny i filmowy. Dokument, podobnie, jak pierwsza pozycja z serii, po raz pierwszy przedstawia historię czeskiego twórcy filmowego.

Pozostając w tematyce filmowej, 18.06 na ekranach pojawi się film dokumentalny „Niepowtarzalny Buster Keaton”, w reżyserii Petera Bogdanovicha – filmowca i historyka kina, którego przełomowe pisma i filmy o tak znanych reżyserach, jak John Ford i Orson Welles stały się wzorcowymi pracami. Film jest portretem amerykańskiego aktora, filmowca i komika, który wpłynął na rozwój filmu i początki komedii oraz był jedną z najważniejszych i najciekawszych postaci wczesnego Hollywood. W filmie zobaczymy początki Keatona, rozwój jego charakterystycznej dla niego komedii oraz utratę niezależności artystycznej i upadek kariery. Niezwykła twórczość Keatona w latach 1923-1929, przyniosła 10 niezwykłych filmów fabularnych, które w połączeniu z jego stylem ugruntowały jego pozycję jako prawdziwego wizjonera. Dokument jest wypełniony oszałamiająco odrestaurowanymi archiwaliami Keatona z biblioteki Cohen Film Classics, wywiadami z jego rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, twórcami filmowymi i performerami (m.in.: Mel Brooks, Quentin Tarantino, Werner Herzog, Dick van Dyke i Johnny Knoxville), które pozwalają lepiej poznać tego artystę-wizjonera.

Ostatnią pozycją z cyklu o kulturze, zaplanowaną na 25.06 jest film „Satan i Adam. Braterstwo bluesa”.  Jest to przepiękna historia o niezwykłej przyjaźni, ludzkich tragediach oraz odrodzeniu się dzięki sile muzyki. Zespół Satan and Adam to legenda nowojorskich ulic. Jego członek – Sterling Magee, niegdyś boleśnie doświadczył, w jaki sposób przemysł muzyczny wyzyskuje czarnoskórych muzyków. Odszedł więc z nieuczciwej wytwórni, by występować na ulicach Harlemu. Artysta przybrał pseudonim Mr. Satan i za pomocą swojej muzyki podnosił na duchu przechodniów. Jednym z jego najwierniejszych fanów stał się biały chłopak o imieniu Adam, który wkrótce porzucił życie typowego dzieciaka z klasy średniej i dołączył do swojego guru. Ich niespotykana więź uczyniła z nich sensację.

PONIEDZIAŁKI 22:00 – PASMO DOKUMENTALNE

Cykl rozpocznie się 07.06 o 22:00 filmem dokumentalnym „Tyle wspólnych nocy...”. Twórcy dokumentu odkrywają przed widzami sekrety partnerstwa i miłości, przedstawiając pięć par – z Niemiec, Turcji, Indii, USA i Brazylii. Jakie są sekrety udanego, długotrwałego związku? Swoimi doświadczeniami podzielą się pary z całego świata będące ze sobą od ponad 50 lat. Udało im się dokonać czegoś, co w dzisiejszych czasach wydaje się niemal niemożliwe – byli sobie wierni, wspierali w trudnych chwilach i dzielili radości. Gdy te pary decydowały się na ślub, wiele zasad dotyczących godnego zachowania „szanujących się” kobiet i mężczyzn wciąż obowiązywało w ich społeczeństwach. Kobiece i męskie wzorce były precyzyjnie zdefiniowane i niewielu przychodziło do głowy, by z nich rezygnować. Surowe zasady dominowały także sferę związków romantycznych.

W kolejny poniedziałek, 11.06 odbędzie się premiera dokumentu „Byłam normalna. Spowiedź fanki boysbandu”. Cztery kobiety – Elif, Sadii, Dary i Susan – opowiadają o swojej głębokiej miłości do zespołów. Jedna kocha Beatlesów, druga fascynuje się Take That, kolejna The Backstreet Boys, a najmłodsza Elif podkochuje się w brytyjsko-irlandzkim One Direction. Opowiedzą one, jaki wpływ miała ich fascynacja grupą na ich postrzeganie związków, rodziny, seksualności oraz wiary. Produkcja powstawała przez cztery lata, dokumentaliści przybliżają widzom doświadczenia trzech pokoleń odbiorców, których życie zmieniło się diametralnie za sprawą ich obsesji na punkcie muzyków.

Trzecią pozycją z cyklu jest film dokumentalny „Renzo Piano. Architekt światła”. Renzo Piano jest uważany za wizjonera. Carlos Saura stara się uchwycić na taśmie filmowej ziszczenie najodważniejszych wyobrażeń włoskiego architekta - gigantyczne Centro Botín w Kantabrii. Carlos Saura i Renzo Piano przedstawią swoje spojrzenie na relacje między architekturą a kinem oraz pokażą nam magię otaczającą ten gigantyczny budynek, tak jak to sobie wyobrażał Renzo Piano.

Ostatnim filmem z poniedziałkowego pasma dokumentalnego będzie „Cyfrowa superinteligencja. Czy można jej ufać?”. Film odkrywa obietnice i niebezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Szybki postęp technologiczny zmienia świat, w którym żyjemy. W jaki sposób zmiany te wpłyną na ogół społeczeństwa i jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w przyszłości? Czy w pełni ufasz swojemu komputerowi? Czy masz nad nim kontrolę i znasz jego prawdziwe intencje? Nowy typ samouczących się komputerów zaczyna zmieniać nasze życie nie do poznania, a wiąże się to z nieznanymi dotąd wyzwaniami i niebezpieczeństwami. Czy to zwiastun nowej epoki, czy raczej wieszczący koniec ludzkości wynalazek? Film pokazuje mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji. Stephen Hawking określił ją mianem największego zagrożenia dla ludzkości, a film naświetla, jakie wiąże się z tym ryzyko i kto nim dziś zarządza.

W Boże Ciało, 03.06 przygotowaliśmy kilkugodzinny maraton, od 15:00 do 21:30: dokument „Kto zdradził Jezusa?”, „Watykan – za zamkniętymi drzwiami”, dwa odcinki z serii „Wielcy papieże” – odcinek o papieżu Franciszku oraz o Janie Pawle II. Następnego dnia, 04.06, w Dzień Wolności i Praw Obywatelskich będzie czekał kolejny maraton: o 14:00 „My, Naród”, film dokumentalny, opowiadający o pokojowej rewolucji w Polsce, o transformacji po roku 1989; o godzinie 15:30 odcinek o polityce z serii „Niezapomniane lata 90.”; o 16:30 „Beats of Freedom - Zew wolności”, w którym legendy polskiej muzyki rockowej opowiadają o epoce lat 80; natomiast o godzinie 20:00 dwa odcinki z serii „Geneza Nienawiści” – ekstremizm, zbrodnie przeciwko ludzkości.

W czerwcu kończymy 5 sezon „Koleją Przez Świat” z Chrisem Tarrantem, dlatego od 07.07, w środy o godzinie 22:00, zapraszamy na cotygodniową podróż „Koleją Przez Afrykę”. W tę niesamowitą przygodę zabierze nas walijski prezenter telewizyjny, aktor, komik i pisarz – Griff Rhys Jones. Wyruszy w wyprawę od Południowej Afryki, przez Zambię, Zimbabwe, Namibię po kraje umiejscowione na południu kontynentu. Seria dokumentalna opowiada o historii afrykańskiej kolei, przedstawia związane z nią postacie, ale także szanse i zagrożenia dla przyrody i otoczenia, które niesie za sobą rozwój tej formy transportu.

Lipiec w Discovery Historia, to też ważne i ciekawe wydarzenia historyczne. Dlatego przygotowaliśmy wiele interesujących propozycji programowych. W związku z rocznicą urodzin Księżnej Diany, która 1 lipca obchodziłaby swoje 60 urodziny – od godziny 18:00 do 22:00 na antenie Discovery Historia będzie maraton, w którym zobaczymy serię „Księżna Diana: wypadek czy zamach?” oraz odcinek poświęcony Księżnej z serii „Niewyjaśnione Historie”. Z kolei 10 lipca w 1856 roku urodził się Nikola Tesla – tego dnia od 09:00 do 14:00 będzie maraton programu „Tesla: Niebezpieczny Umysł”, a od 19:30 do 21:30 odcinek „Podziemnych Sekretów” oraz dokument „Pojedynki wizjonerów - Edison Kontra Tesla”. 15 lipca to dla Polaków pamiętna data, dlatego o 20:00 startuje seria „Było Nie Było”, a pierwszy odcinek jest poświęcony właśnie Bitwie pod Grunwaldem. 18 lipca 1918 roku urodził się Nelson Mandela, więc zachęcamy do obejrzenia dokumentu „Życie Nelsona Mandeli” o godzinie 14:15.