WE WRZEŚNIU KUCHNIA+ ZAPRASZA NA AŻ 2 NOWE PRODUKCJE WŁASNE!

Ideą Kuchni+ jest poszerzanie kulinarnych horyzontów, promocja zdrowego stylu życia oraz dostarczanie inspiracji do przygotowywania nowoczesnych i smacznych potraw. Kuchnia+ ma wysoki indeks dopasowania wśród atrakcyjnej grupy widzów z miast AFF = 296 (W 25-54 50K+) zajmujących wysokie stanowiska AFF = 309 (W 20-59 TOP MANAGMENT) i posiadających wyższe wykształcenie AFF = 184 (W20-54 Edu High). A już w sierpniu Kuchnia+ zaprasza na aż 2 nowe produkcje własne: „Wielkie otwarcie”, oraz ”M jak mięso”, a także znane i lubiane zagraniczne serie!

KULINARNE ODKRYCIA JOHNA TORODE - AZJA

John Torode już po raz kolejny wyrusza w podróż, aby znaleźć najlepsze azjatyckie dania. Tym razem przemierza kontynent wzdłuż i wszerz eksplorując kuchnie Hongkongu, Pekinu oraz Malediwów. 

W każdej z nowych lokalizacji John Torode dostaje porady i wskazówki dotyczące lokalnych przepisów, a dodatkowo poznaje fascynujące historie stojące za każdym z inspirujących kucharzy. Podczas swojej kulinarnej przygody John eksploruje Hongkong, Makau, Pekin, Bangkok, Malediwy i Bombaj. W każdym z odcinków powstają trzy wspaniałe potrawy, inspirujące nas wszystkich do wprowadzenia smaków i barw Azji do własnej kuchni. Kulinarne odkrycia Johna Torode - Azja to wspaniała eksploracja najbardziej olśniewających miejsc na kontynencie.
PREMIERA: WTOREK, 3 WRZEŚNIA, GODZ. 22:05

JAMIE & JIMMY'S FOOD FIGHT CLUB 6

Jamie Oliver i Jimmy Doherty – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać. Brytyjscy kucharze w szóstym już sezonie konfrontują swoje dania z potrawami kolejnych gwiazd. Walkę czas zacząć!

W tym sezonie kucharze biorą na celownik przepisy, które mają największe znaczenie dla ich sławnych gości i są inspirowane wyjątkowymi chwilami z życia gwiazd. Jamie oraz Jimmy wspólnie z gośćmi odtwarzają te niezapomniane potrawy i serwują je w swoim lokalu.
PREMIERA: ŚRODA, 4 WRZEŚNIA, GODZ. 21:00

WIELKIE OTWARCIE

Gastronomia to jeden z najtrudniejszych i najbardziej konkurencyjnych biznesów, a mimo to nowe lokale wyrastają jak grzyby po deszczu. I choć nie ma tygodnia, żeby jakiś jadalniany interes się nie zwijał, każdy początkujący wierzy, że jemu właśnie się uda.

Branża gastronomiczna jest nieprzewidywalna, prawo Murphy’ego działa tu ze zdwojoną siłą, a statystyki dodają tylko grozy – aż 60% restauracji zamyka się w ciągu pierwszych dwóch lat działania. I choć w Polsce działa już ponad 63 tysiące punktów gastronomicznych, wciąż nietrudno jest znaleźć śmiałków, którzy chcą otworzyć kolejny, własny lokal.

Seria „Wielkie otwarcie” to program, w którym kilkoro śmiałków podejmie wyzwanie i postara się stworzyć własne restauracyjne imperium od podstaw. Widzowie zobaczą

wszystkie trudne dni, wielkie otwarcia, oraz pierwsze tygodnie działania kulinarnych biznesów tak, aby jak najpełniej i najprawdziwiej odpowiedzieć na nurtujące pytanie: czy było warto?
PREMIERA: SOBOTA, 21 WRZEŚNIA, GODZ. 15:30

M JAK MIĘSO

Przeciętny Polak zjada prawie 80 kilogramów mięsa rocznie. Z jednej strony to po prostu ogromna ilość mięsa, ale z drugiej… to aż 80 kilogramów rozmaitych, smakowitych kulinarnych możliwości! Warto wiedzieć jak je należycie wykorzystać!

Każdy odcinek poświęcony jest innemu gatunkowi mięsa i składa się z aż 3 przepisów na zarówno klasyczne potrawy jak i zupełnie zakręcone dania! Każdy odcinek to porcja niezwykle praktycznych porad, których próżno szukać w internecie. Program wzbogacą zupełnie nowi prowadzący jeden z najbardziej obiecujących telewizyjnych duetów: Jurek Sobieniak i Andrzej Andrzejczak, którzy poznali się na długo przed wspólnym pojawieniem się w Kuchni+. Połączyła ich pasja do gotowania i… przyjaźń.
PREMIERA: NIEDZIELA, 29 WRZEŚNIA, GODZ. 13:00

Dane: NAM, I-VII  2019, AFF vs A16-49, 06:00-25:59.