ALE KINO+ - SERIALE KRYMINALNE „BROADCHURCH” I „DICTE”

Lato w Ale kino+ upłynie pod znakiem premier znakomitych europejskich seriali z charyzmatycznymi kobietami w rolach głównych. Jednym z nich jest wyczekiwany brytyjski „Broadchurch” uhonorowany m.in. Nagrodą BAFTA 2014 w trzech kategoriach, w tym za najlepszy serial dramatyczny. Kolejny to duńska produkcja „Dicte”. Oba seriale zostaną pokazane po raz pierwszy w polskiej telewizji: „Dicte” w środy, od 1 lipca, o 20:10; „Broadchurch” w niedzielne wieczory, od 19 lipca. Ale kino+ pokaże dwa sezony każdego tytułu.

„Broadchurch” (po raz pierwszy w polskiej telewizji)
Tytułowe Broadchurch to nadmorskie miasteczko w Wielkiej Brytanii. Spokój lokalnej społeczności burzy wstrząsające morderstwo 11-letniego Danny’ego Latimera. Wszyscy w okolicy znali chłopca i jego rodzinę. Nieprawdopodobne wydaje się, aby komuś zależało na śmierci dziecka. Jednak brutalne fakty mówią za siebie. Każdy jest podejrzany, każdy ma coś do ukrycia. Atmosferę podgrzewają media, które nie tylko zakłócają żałobę zrozpaczonej rodzinie, ale również szkodzą śledztwu. Prowadzi je przysłany z Sandbrook wyjątkowo trudny we współpracy detektyw Alec Hardy (David Tennant - „Doktor Who”), a pomaga mu sierżant Ellie Miller (Olivia Colman - „Weekend z królem” czy „Przygody pana Whichera”), prywatnie przyjaciółka matki zamordowanego chłopca.

Produkcja zdobyła szereg nagród i wyróżnień, wśród nich Nagrodę BAFTA 2014 w trzech kategoriach: za najlepszy serial dramatyczny, najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską dla Olivii Colman i najlepszą drugoplanową rolę męską dla Davida Bradleya (znany m.in. z roli Argusa Filcha z serii o „Harrym Potterze” czy Waldera Freya z „Gry o tron”). Olivia Colman była również nominowana za swoją rolę do nagrody Emmy. W drugim sezonie - który Ale kino+ pokaże wkrótce po amerykańskiej premierze - rewelacyjną kreację stworzyła legenda kina Charlotte Rampling („Nocny portier”, „Pod piaskiem”, „Basen”).

„Dicte” (po raz pierwszy w polskiej telewizji)

Bohaterką „Dicte” (2012-2014) jest Dicte Svendsen (Iben Hjejle - „Wallander”, „Przeboje i podboje”), czterdziestoletnia dziennikarka po przejściach. Właśnie wzięła rozwód i postanowiła wrócić do rodzinnego Aarhus, aby na nowo ułożyć swoje życie i relacje z nastoletnią córką Rose. Chce zapomnieć o demonach przeszłości, które wciąż ją nękają. Wkrótce, dzięki pomocy przyjaciół, dostaje pracę w kryminalnej rubryce gazety „Dagbladet”. Tak zaczyna się jej udział w śledztwach, a pierwszym z nich jest dochodzenie w sprawie morderstwa młodej Bośniaczki. Produkcja oparta jest na bestsellerowych kryminałach duńskiej pisarki Elsebeth Egholm i wpisuje się w skandynawską tradycję kryminału, gdzie bohaterkami są silne, niezależne kobiety – wystarczy wymienić tutaj znane widzom Ale kino+: inspektor Irene Huss, detektyw Sarę Lund z „The Killing” czy Sagę Norén z „Mostu nad Sundem”.

„Dicte” - emisje 20 odcinków od 1 lipca, do 2 września, o 20:10.
„Broadchurch” - emisje 16 odcinków w niedziele, od 19 lipca, do 6 września. Emisja dwóch pierwszych odcinków wyjątkowo o 22:00 (19 lipca), kolejne odcinki emitowane od 26 lipca - od 20:10.


Jeśli świetny i inteligentny kryminał - to tylko w Ale kino+. Co miesiąc premiery najnowszych, starannie wybranych seriali kryminalnych.

Więcej informacji na temat seriali w Ale kino+ pod linkiem: http://www.alekinoplus.pl/oferta/seriale