PLANETE+ W SIERPNIU POSZERZA HORYZONTY

Planete+ idealnie trafia w gusta miejskiej widowni, zaskakuje różnorodną tematyką począwszy od sportów ekstremalnych i imponujących biografii, aż po historyczne zagadnienia, zjawiska popkulturowe, a skończywszy na niezwykłych podróżach i zachwycającej naturze. Planete+ to kanał, który dzięki idealnie dobranej ofercie programowej generuje wysokie parametry mediowe i dociera do wykształconych mężczyzn z miast (AFF 272 M20-54 Edu High), zajmujących wysokie stanowiska (AFF 247 A 20-54 top management)!

W sierpniu stacja nie zwalnia tempa i zaprezentuje szeroką gamę intrygujących programów:

ŻYCIE POD WULKANEM

Wulkany to nie tylko erupcje, gorąca lawa i dym. To także ich otoczenie czyli także nierzadko miejsce zamieszkania dla wielu tysięcy czy nawet milionów osób. Jak mieszkańcy terenów wulkanicznych radzą sobie z ciągłym zagrożeniem w postaci erupcji?

Wulkany są niezbędne dla naszego istnienia, ale równie dobrze mogą spowodować naszą zagładę. To zadziwiające, że aż pół miliarda osób żyje u ich stóp. Od mieszkańców żyjących u podnóży 40 wulkanów dowiemy się jak wygląda życie w symbiozie z człowieka z jednym z najgroźniejszych żywiołów, a naukowcy opowiedzą nam jak chronią miejscowych przed niebezpieczeństwem.
PREMIERA: PONIEDZIAŁEK, 5 SIERPNIA, 17:00

MLEKO MATKI - CUD NATURY

Mleko matki od zawsze postrzegane było jako wyjątkowe i niemożliwe do podrobienia. Naukowcy nieustannie pochylają się nad recepturą, starając się rozłożyć na czynniki pierwsze wszystkie jego składniki, lecz do dziś owiane są one tajemnicą. Film przedstawia najnowsze badania i obala mity dotyczące tego cennego pokarmu dla niemowląt.

Od pewnego czasu na arenie międzynarodowej mówi się bardzo dużo na temat mleka matki. Naukowcy ze Szwecji zaobserwowali, że mleko to zawiera substancję, która zabija komórki nowotworowe w ciągu kilku godzin, a kulturyści traktują je jako sposób na uzyskanie większej masy  mięśniowej. Kobiety odkryły, że ich mleko może być źródłem dochodu i oferują je na sprzedaż na portalach Internetowych. W związku z dużym zapotrzebowaniem noworodków na ten życiodajny pokarm, lekarze i położne wzywają do zwiększenia liczby banków mleka matki, a w Szwajcarii powstało pierwsze centrum badań nad tym pokarmem. Mity i legendy otaczają temat mleka matki, ale nie wszystkie informacje są naukowo uzasadnione. Chociaż wciąż istnieje wiele pytań bez odpowiedzi, nawet wśród naukowców, jedno jest bezdyskusyjne: mleko matki jest szczególnie cennym napojem. Film przedstawia najnowsze badania na temat mleka matki, pokazuje nam nad czym obecnie pracują naukowcy i pyta które sekrety mleka chcą odkryć w następnej kolejności.
PREMIERA: WTOREK, 6 SIERPNIA, 22:00

STO LAT NA FILMOWEJ TAŚMIE

Niebanalna seria historyczna, oparta na niepublikowanych dotąd archiwach filmowych. Momenty, które zmieniały bieg historii XX wieku opowiedziane z szerszego a zarazem bardzo prywatnego punktu widzenia. Pouczające jak i poruszające.

Od nagrań z czasów I wojny światowej przez osobiste świadectwa zimnej wojny, aż do filmików świadków napływu syryjskich uchodźców. Często smutne, szokujące czy też poruszające kadry dające szerszy obraz na historię XX i początków XXI wieku.
PREMIERA: CZWARTEK, 8 SIERPNIA, 22:00

WOODSTOCK DZIEŃ PO DNIU

Zremasterowany dokument, będący zapisem festiwalu Woodstock z 18-go sierpnia 1969 roku, czyli jednego z ważniejszych wydarzeń, które zmieniły na zawsze historię rock and rolla. Jest to kronika wydarzeń nie tylko muzycznych ale także obyczajowych, politycznych i po prostu ludzkich. Legendarne wydarzenie w legendarnej serii.

Dokument opowiada nie tylko o samym festiwalu ale także o historii, która stoi za jego organizacją. Pomiędzy koncertami możemy posłuchać wywiadów z organizatorami oraz pracownikami tego słynnego festiwalu. Woodstock dzień po dniu zawiera elektryzujące ujęcia wielu wykonawców, w tym: Jimiego Hendrixa, The Who, Janis Joplin, Joe Cockera, Jeffersona Airplane, Sly and the Family Stone oraz Crosby, Stills and Nash.
PREMIERA: PIĄTEK, 16 SIERPNIA, 23:00

MARIHUANA - CUDOWNE LEKARSTWO?

Konopie indyjskie widziane nie z perspektywy dilerów czy coffee-shopów ale z punktu widzenia chemików oraz farmaceutów. Jakie jest działanie tego leku i jakie reakcje wywołuje w naszym ciele? Dokument zachęca do dowiedzenia się nieco więcej o tej kontrowersyjnej substancji z wnętrza laboratorium.

Podczas gdy we Francji stosowanie tej rośliny pozostaje całkowicie nielegalne, rząd Izraela zezwala na produkcję, sprzedaż i wykorzystanie marihuany w celach leczniczych. Co jeśli chwast może być lekarstwem na najcięższe choroby, takie jak rak lub AIDS? Związki chemiczne, które znajdują się wewnątrz marihuany są obecnie poddawane badaniom na całym świecie. Coraz więcej naukowców, lekarzy i psychologów zachęca do terapeutycznego i kontrolowanego stosowania kannabinoidów w ramach pomocy czy też uśmierzania bólu przy konkretnych schorzeniach. W Stanach Zjednoczonych pacjenci chorzy na stwardnienie rozsiane mogą zaznać ulgę w bólu w stanie Kolorado, to stworzyło nową formę migracji wewnętrznej jaką jest „przesiedlenie medyczne”. Jakie jeszcze tajemnice skrywa przed nami ta kontrowersyjna roślina?
PREMIERA: WTOREK, 13 SIERPNIA, 22:00

EPIDEMIA KRÓTKOWZROCZNOŚCI

Krótkowzroczność z roku na rok zbiera coraz większe żniwa, w Chinach cierpi na tę wadę 90%, w USA już 50%. Naukowcy ostrzegają, że zjawisko to zaczęło przybierać rozmiary epidemii, ale jak z nim walczyć? Skąd wziął się tak drastyczny wzrost?

Azja wschodnia została opanowana przez epidemię krótkowzroczności, tylko jedna na dziesięć osób nie ma problemów ze wzrokiem, a około jedna piąta osób ma skrajną formę krótkowzroczności. Według niektórych szacunków świat może liczyć prawie pół miliarda niewidomych w 2050 roku. W ciężkich przypadkach deformacja gałki ocznej zwiększa ryzyko odwarstwienia siatkówki, zaćmy, jaskry, a nawet ślepoty. Naukowcy zabrali się do szukania odpowiedzi na pytanie jakie są przyczyny tej fali krótkowzroczności.
PREMIERA: WTOREK, 20 SIERPNIA, 22:00

CHINY NA STARYCH TAŚMACH

Historyczna mozaika Chińskiej kultury, krajobrazów oraz społeczeństwa XX wieku ułożona ze starych ujęć filmowych, znalezionych i zmontowanych przez znanego operatora Christophera Doyle’a. Błyskotliwy dokument pozwalający dotknąć historii azjatyckiego tygrysa.

Christopher Doyle opowiedział historię chińskiej rewolucji XX wieku w wyjątkowo piękny sposób, posługując się niepublikowanymi dotąd materiałami zachowanymi w Brytyjskim Instytucie filmowym. Filmy te dostarczają nowych informacji na temat doniosłych zmian w Chinach, od przejścia przez ostatnie chwile panowania dynastii Qing, do rozpoczęcia panowania rządów komunistycznych.
PREMIERA: CZWARTEK, 29 SIERPNIA, 22:00

Dane: NAM, AFF vs A16-49, 06:00-25:59