Dokument w Siódemce

1 października startuje nowe pasmo w TVN 7 „Dokument w Siódemce”. Co tydzień, w środy, po godzinie 22.00 widzowie będą mogli oglądać kontrowersyjne i głośne filmy dokumentalne. „Kumaré: Guru dla każdego” to pierwszy obraz z tego cyklu.

„Kumaré: Guru dla każdego” („Kumaré”) to zapis szczególnego eksperymentu. Niezwykle szczere i wnikliwe spojrzenie na temat relacji człowieka i wiary. Kumaré jest fikcyjną postacią, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Dokument pokazuje jak udało mu się zbudować wspólnotę ludzi głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Na koniec, Kumaré odkrywa przed nimi prawdziwą tożsamość. Jak zachowają się ludzie, którzy zaczęli czcić go jako swojego guru? Dokument zobrazował jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silna jest w nim potrzeba akceptacji i wiary.

W dniu emisji, 1 października br. DDTVN pokaże wywiad z Kumaré czyli  Vikramem Gandhi, który opowie o swoim filmie.

EMISJA: „Kumaré: Guru dla każdego”, 01.10.2014 r., godzina 22.25

Kolejny film dokumentalny zaprezentowany w TVN 7 to „David chce odlecieć” (David Wants to Fly”). Dokument odsłania działanie pewnej sekty, w którą mocno zaangażowany jest słynny reżyser David Lynch. Sekta funkcjonuje jak współczesna korporacja nastawiona na wyciąganie od ludzi pieniędzy. Autorem filmu jest David Sieveking, młody niemiecki dokumentalista, wielbiciel Lyncha, który za wszelką cenę chce się spotkać ze swoim idolem. W tym celu rusza do Ameryki, gdzie reżyser ma wykłady. Liczy na rozmowę o kinie. A wysłuchuje wynurzeń artysty na temat pożytków z medytacji transcendentalnej – techniki opracowanej przed laty przez Hindusa Maharishiego Mahesha Yogiego. Postanawia więc pójść tropem wskazanym przez Lyncha. Zostaje adeptem ruchu medytacji. Poznając mechanizm działania organizacji, nie wyłącza kamery. To, co rejestruje, składa się na śmieszno-gorzką opowieść o rozczarowaniu mistrzem i głodzie wiary, którą wykorzystują parareligijne organizacje.

EMISJA: „David chce odlecieć”, 08.10.2014 r., godzina 22.50

„Złodziejka diamentów” („The life and crimes of Doris Payne”) to historia o kobiecie, która przez całe swoje życie kradła drogą biżuterię i nie poniosła za swoje czyny żadnych konsekwencji. Do czasu. Dziś ma 83 lata i jest w więzieniu. Biżuterię, którą „przygarnęła” wyceniono na dwa miliony dolarów. Pierwotnie  kradzieże tłumaczyła pomocą oswobodzenia swojej matki z toksycznego związku. Doris szybko jednak zakochała się w nowym, wystawnym stylu życia, który składał się z bogactwa, przepychu i ponad trzydziestu fałszywych tożsamości. Podczas procesu opowiada o swoim życiu, a ostry umysł i słodkie oczy Doris Payne ujmują publiczność i sędziów. Niemniej wyrok zapada. To wciągający, ale i komiczny dokument, który zabiera widzów na przejażdżkę po meandrach umysłu nietuzinkowej przestępczyni.

EMISJA: „Złodziejka diamentów” („The life and crimes of Doris Payne”), 15.10.2014 r., godzina 22.25

Czym jest antysemityzm dzisiaj, dwa pokolenia po Holokauście? To pytanie stawia Yoav Shamir, reżyser dokumentu „Zniesławienie” („Defamation”). Bada współczesne pojęcie antysemityzmu, a w szczególności sposób jego postrzegania wśród izraelskich i amerykańskich polityków. Czy określenie „antysemicki” stało się celową etykietą dla każdego, kto krytykuje Izrael? Autor na początku filmu oznajmia, że dorastając w Izraelu nigdy nie doświadczył antysemityzmu i chce się dowiedzieć czy doniesienia o jego aktach na całym świecie w izraelskich mediach mają odbicie w rzeczywistości. Rusza w podróż z kamerą do USA i Europy, w tym do Polski, Oświęcimia z grupą izraelskich uczniów utrzymywaną w ciągłym strachu i izolacji od miejscowej ludności. Spotyka się m.in. z amerykańskimi politykami czy działaczami Anti-Defamation League i sprawdza odnotowane przypadki agresji na tle rasistowskim. Film jest kluczem do oceny rzeczywistości geopolitycznej oraz mentalności współczesnych Żydów. Obraz został wyróżniony dwudziestoma nagrodami.

EMISJA: „Zniesławienie” („Defamation”), 22.10.2014 r., godzina 22.20

Kolejny dokument to kontrowersyjny i znany obraz „Yes Meni naprawiają świat” (The Yes Men Fix the World”). Andy Bichlbaum i Mike Bonanno głośno stawiają proste pytanie - czy można naprawić świat? Odpowiadają na nie w nietypowy sposób, posuwając się do spektakularnych prowokacji. Na przykład na antenie BBC jako przedstawiciele Dow Chemicals oświadczają, że firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej. A na konferencji firm naftowych przedstawiają propozycję wyprodukowania paliwa z…ludzkiego mięsa. Zdemaskowani – wykorzystują zainteresowanie mediów do swoich celów. „Dokąd chciwość zaprowadzi ludzi?” – pytają. Pełen humoru dokument ujmuje widza prostotą przekazu. Autorzy poruszają w nim jednak najbardziej palące problemy współczesności: globalny kryzys, niesprawiedliwość społeczną, zagadnienia ochrony środowiska.

EMISJA: „Yes Meni naprawiają świat” („The Yes Men Fix the World”), 29.10.2014 r., godzina 22.35

Bohaterką kolejnego filmu jest pastor Becky Fisher, która należy do społeczności Ewangelików i całą energię wkłada w organizowanie obozów wyznaniowych dla dzieci - "Kids on Fire". „Obóz Jezusa” („Jesus Camp”) jest opowieścią o tym, ile Ewangelicy wkładają starań w stworzenie "Armii Boga", do której "żołnierzy" rekrutuje się wśród najmłodszych Amerykanów. Dzieci są bowiem najbardziej podatne na indoktrynację. Becky Fisher ma na tym polu wielkie zasługi. Kamera z bliska rejestruje najbardziej emocjonujące momenty działania charyzmatycznej pastorki. Kobieta doprowadza podopiecznych do duchowej ekstazy i histerycznych drgawek, sprawia, że mówią językami i płaczą poruszeni obecnością Ducha Świętego.

EMISJA: „Obóz Jezusa” („Jesus Camp”), 05.11.2014 r., godzina po 22.00

Ostatnim filmem w paśmie „Dokument w Siódemce” będzie „Super Size Me”. Reżyser, producent i główny aktor dokumentu – Morgan Spurlock, przeprowadza eksperyment. Postanawia przez miesiąc żywić się wyłącznie w restauracjach McDonald’s. Film jest zabawną i jednocześnie przerażającą historią, która wskazuje na problem sporej części Amerykanów. Inspiracją do nakręcenia filmu dla Spurlocka była relacja z procesu, który wytoczyły Mc Donalds'owi dwie kobiety. Oskarżyły korporację o spowodowanie u nich otyłości (jedna z nich ważyła 120 kg). Rzecznik firmy na procesie twierdził, że podawane w sieciowej restauracji jedzenie jest jak najbardziej zdrowe i pożywne. Spurlock sprawdza prawdziwość tych słów na samym sobie.

EMISJA: „Super Size Me”, 12.11.2014 r., godzina po 22.00