ALE KINO+ MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK

W sierpniu Ale kino+ zaprasza na festiwalowe produkcje w ramach cyklu "Kino Mówi". W programie: "Wyspa" Pawła Łungina, muzyczny "Eden" wyreżyserowany przez Mię Hansen-Løve, "Psy" rumuńskiego reżysera Bogdana Miricy, a także "Krew Saamów" Szwedki Amandy Kernell. Premiery w każdy czwartek sierpnia, o godzinie 20:10. Tylko w Ale kino+.

O radzeniu sobie z grzechami przeszłości opowiada – "Wyspa". Wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik" obraz jest dziełem laureata Złotej Palmy Pawła Łungina ("Taxi blues").

Druga Wojna Światowa. Barka, na której Anatolij (Piotr Mamonow) i jego starszy towarzysz Tichon (Yuriy Kuznetsov) przewożą węgiel, zostaje przechwycona przez niemiecki statek patrolowy. Anatolij błagając Niemców o litość, w akcie desperacji zabija swojego kompana. Niemcy zostawiają zdrajcę na statku, a dzięki pomocy mnichów z pobliskiej wyspy, Anatolijowi udaje się przeżyć... Lata mijają. Anatolij jest szanowany na wyspie za pomoc, którą okazuje odwiedzającym. Jednak okropny czyn, którego się dopuścił w czasie wojny, nie daje mu spokoju. Nie spodziewa się, że pod koniec życia zostanie mu on wybaczony.

PREMIERA: czwartek 10 sierpnia, godz. 20:10

Pulsujący rytm, barwne neony i współczesna paryska bohema zawita do Ale kino+ wraz z filmem "Eden". Reżyserka obrazu, Mia Hansen-Løve, ma na swoim koncie m.in. Nagrodę specjalną Jury na MFF w Cannes ("Ojciec moich dzieci") oraz Srebrnego Niedźwiedzia ("Co przynosi przyszłość").

Paul (Félix de Givry) nie widzi świata poza muzyką. Jest młodym paryskim DJ-em, który rozpoczyna karierę w tym samym czasie co duet Daft Punk. Żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. To jednak muzyka jest dla Paula wszystkim – jedyną miłością, prawdziwą pasją, sposobem na zabawę, szczęście i spełnienie. Na fali popularności nowego klubowego brzmienia szybko zyskuje rozgłos, a jego życie zmienia się w nieustającą imprezę. Kolejne romanse, kolejne kluby, kolejne próby pozostania wiernym sobie i swojej pasji. Mimo życiowych zawirowań, w świecie Paula muzyka wciąż stoi na pierwszym miejscu. Problem w tym, że świat muzyki przestał jednak zauważać jego.

PREMIERA: czwartek 17 sierpnia, godz. 20:10

Po raz pierwszy w polskiej telewizji Ale kino+ zaprezentuje także film "Psy". Wyróżniony Nagrodą FIPRESCI na MFF w Cannes 2016 obraz Bogdana Miricy to niezwykle klimatyczny i trzymające w napięciu dramat o rodzinnych rozliczeniach wplątanych w wir gangsterskich porachunków.

Roman (Dragoş Bucur), młody człowiek z Bukaresztu przyjeżdża na wieś, pod granicę ukraińską. Chce sprzedać ziemię, którą odziedziczył po dziadku. Miejscowy policjant ostrzega go, że to nie będzie takie proste. Dziadek był miejscowym bossem i jego chłopcy nie pozwolą pozbyć się ziemi, dzięki której kręci się szmuglerski interes. Grupą rządzi teraz charyzmatyczny i okrutny Samir (Vlad Ivanov), któremu nie podoba się pomysł sprzedaży. Roman nie chce jednak ulec Samirowi. Wygląda na to, że nie obejdzie się bez przemocy.

PREMIERA: czwartek 24 sierpnia, godz. 20:10

Na zakończenie sierpniowego cyklu Ale kino+ zaprosi na premierowy pokaz filmu "Krew Saamów".

Christiane (Lene Cecilia Sparrok), która kiedyś nazywała się Elle-Marja, przyjeżdża na pogrzeb swojej siostry. Powrót w rodzinne strony przywołuje wspomnienia i przypomina, dlaczego jako czternastolatka opuściła dom. Siostry pochodzą z koczowniczego plemienia Saamów, które żyje z hodowli reniferów. Elle-Marja i Njenna jako nastolatki trafiły wraz z innymi dziećmi ze swojego plemienia do szkoły z internatem, gdzie uczyły się m.in. poprawnego języka szwedzkiego. Surowe reguły panujące w szkole i liczne upokorzenia wywołały bunt Elle-Marji. Dziewczyna pewnego dnia wyruszyła do Uppsali i podczas tej podróży zmieniła nie tylko swoje imię.

PREMIERA: czwartek 31 sierpnia, godz. 20:10

W czwartkowym paśmie "Kino Mówi" Ale kino+ prezentuje najciekawsze, najbardziej kontrowersyjne filmy, zarówno te zrealizowane przez mistrzów kina, jak i debiutantów. Wiele z pokazywanych tutaj tytułów ma w Ale kino+ polską premierę i cieszy się ogromną popularnością wśród widzów - wśród TOP 5 najchętniej oglądanych pozycji w czwartkowych pasmach Kino Mówi w 2017 roku znalazły się :

  •  Chanel i Strawiński, 19 I 2017, g. 20.30 - AMR 135 322
  •  Francuska suita, 1 VI 2017, g. 20.30 - AMR 86 577
  •  Dobre zabijanie, 29 VI 2017, g. 20.30 - AMR 83 578
  •  Miedzy nami Seksoholikami, 2 III 2017, g. 20.30 - AMR 82 385
  •  Nauczycielka angielskiego, 27 IV 2017, g. 20.30 - AMR 74 804

DANE: NAM, I-VII 2017, AMR A4+, Programmes.